فصل جدیدی از بانکداری دیجیتال با ارائه خدمات احراز هویت دیجیتال e-KYC

۲۲ مهر ۱۳۹۸

بانک ها همواره در تلاش هستند تا سرعت رشد مشتریان خود را سریع تر، راحت تر و با هزینه کمتر از طریق کانال های آنلاین افزایش دهند. اما به دلیل مسائل امنیتی و الزامات قانونی فرآیند جذب مشتری برای بانک و کسب و کارهای حوزه فین تک سخت تر از همیشه است که خود باعث می شود تجربه کاربری به شدت پایین بیاید. مشتریان خواهان استفاده از کانال های آنلاین برای استفاده راحت از خدمات بانکی هستند، در حالی که بانک ها موظف هستند تا الزامات قانونی نظیر مبارزه با پولشویی AML(Anti-Money Laundering) و مشتری خودت را بشناس KYC(Know Your Customer) انجام دهند. این تضاد بین مطابقت قانونی بانک ها و خواسته مشتریان باعث شده است تا در دنیا بانک ها برای رفع این مشکل به کسب و کارهایی روی آورند که راه حل e-KYC ارائه می دهند.

شناخت خدمات e-KYC

به صورت خلاصه e-KYC در واقع شناسایی هویت مشتری اما به صورت الکترونیکی است. این خدمت در عین بالا بردن تجربه کاربری، موجب ارتقا امنیت نیز خواهد شد. خدمات e-KYC موسسات مالی و پولی را قادر خواهد کرد که علاوه بر پایین آوردن ریسک های امنیتی، بتوانند ملاحظات قانونی را در عین بالا نگه داشتن تجربه کاربری پیاده سازی کنند. علاوه بر این، بانک ها با دریافت خدمات e-KYC می توانند با خارج شدن از حالت انفعالی به صورت فعال نسبت به فعالیت های مجرمانه واکنش نشان دهند. در واقع e-KYC باعث خواهد شد تا کاربران بدون مراجعه حضوری به شعب بانک، خدماتی نظیر: اقدام به باز کردن حساب، درخواست وام، انجام تراکنش ها با مبالغ بالا و… دریافت کنند. پیاده سازی e-KYC باعث خواهد شد تمامی خدمات بانک به صورت یکپارچه و بدون وقفه توسط کاربران صورت پذیرد.

پیاده سازی e-KYC ارتقا امنیت و کاهش نرخ از دست دادن مشتری

در فرآیند e-KYC تمامی مراحل به صورت آنلاین و با هوش مصنوعی انجام می شود. در واقع قضاوت انسانی حذف شده، و ماشین و الگوریتم کار احراز هویت مشتریان را انجام می دهد. بنابراین این خدمات نه تنها به ارتقا امنیت کمک کرده، بلکه هزینه های ناشی از کلاهبرداری و تبانی نیز از بین خواهد رفت. همچنین این فرصت برای بانک ها فراهم است تا در سطح بالایی از امنیت، قوانینی را که بانک مرکزی برای آنها تعریف کرده است به بهترین نحو انجام دهند.

امروزه بسیاری از خدمات مالی که در فضای آنلاین صورت می پذیرد دارای محدودیت هایی مثل محدود بودن سقف تراکنش است. یا مثلا مشتریان در یک روز نمی توانند از یک حدی بیشتر تراکنش مالی انجام دهند. همه این مسائل باعث شده تا نرخ از دست دادن مشتری و یا هزینه بدست آوردن مشتریان جدید بالا رود. خدمات e-KYC این قابلیت را به کسب و کارها می دهد تا با برداشتن محدودیت های حاضر، بتوانند خدمات با سطح بالاتری به مشتریان ارائه دهد. اینکار منجر به بهبود تجربه کاربری و در نتیجه سودآوری بیشتر خواهد شد.

مزایای استفاده از e-KYC در موسسات مالی و پولی

خدمات e-KYC با استفاده از تکنولوژی پردازش تصویر face recognition

همانطور که اشاره شد، امروزه بسیاری از مشتریان و کاربران به خاطر راحتی و در دسترس بودن، خواهان دریافت خدمات در فضای آنلاین هستند. از آنطرف بانک ها و کسب و کارهای فین تکی برای احراز هویت مشتریان خود، کاربر را ملزم به حضور فیزیکی می کنند و یا در بهترین حالت روش های سخت با درجه امنیت پایینی را تعریف کرده اند. اما امروزه در دنیا تمامی این فرآیند به صورت آنلاین و بدون دخالت نیروی انسانی صورت می گیرد. موارد زیر مزایایی است که e-KYC برای بانک ها، بورس و موسسات مالی در پی خواهد داشت:

باز کردن حساب بانکی بدون مراجعه به شعب

هم اکنون برای باز کردن حساب بانکی، مشتریان لازم است تا با در دست داشتن کارت ملی و مراجعه حضوری به یکی از شعب بانک اقدام به باز کردن حساب بانکی کنند. الزام این کار در واقع به این دلیل است که متصدی بانک باید متوجه شود که فرد مورد نظر دقیقا همان فردی است که ادعا می کند یا خیر. با وجود e-KYC می توان بسیاری از این خدمات را در بستر آنلاین فراهم کرد. e-KYC با بهره گیری از پردازش تصویر مشتریان را با ویژگی های بایومتریک مثل چهره آنها احراز هویت می کند. بنابراین دیگر نیازی به حضور فیزیکی مشتریان به شعب نخواهد بود که در ادامه حتی بانک ها می توانند هزینه های زیرساختی خود مثل شعب موجود را به طور چشم گیری کاهش دهد.

بالا رفتن سقف تعرفه تراکنش های خروج Cash Out

در حال حاضر اپلیکیشن های بانکی و مالی برای مبارزه با پولشویی سقف خارج کردن پول را پایین آورده است. دلیل اینکار هم این است که هیچ راهکاری برای شناخت کاربر در همان لحظه وجود ندارد. در واقع اپلیکیشن هایی مثل کیف پول های دیجیتال به دلیل استفاده نکردن از خدمات e-KYC محدودیت هایی را برای کاربران خود اعمال کرده اند که تجربه کاربری به شدت پایین می آورد. در طرف مقابل سازوکاری نظیر e-KYC این قابلیت ها را به اپلیکیشن ها خواهد داد تا بتوانند در همان لحظه احراز هویت کرده و خدمات را با کیفیت بالاتری ارائه دهند.

رفع محدودیت تراکنش و موجودی حساب

علاوه بر محدودیتی مثل خارج کردن پول از کیف پول های الکترونیکی، تعداد تراکنش هایی که در هرروز انجام می شود نیز دارای محدودیت است به عنوان مثال برای تراکنش با مبلغ بالا نیاز به حضور فیزیکی در شعب است. دلیل آن نیز هم مثل مورد قبلی به دلیل احراز هویت افراد است. در حالی که e-KYC با بهره گیری از هوش مصنوعی می تواند فرآیند احراز هویت را دیجیتال و بلادرنگ انجام دهد. در نتیجه مشتریان بدون محدودیتی علاوه بر انجام تراکنش بالا این امکان را خواهند داشت که تعداد تراکنش های خود در یک روز را افزایش دهند.

مقیاس پذیری و سودآوری بیشتر

تمامی موارد بالا به نوعی به سودآوری بانک ها و نهادهای مالی کمک خواهد کرد. اما e-KYC چگونه می تواند به مقیاس پذیری کسب و کارها کمک کند؟ خدمات e-KYC در واقع راه حلی است که کسب و کارها از طریق آن می توانند الزامات قانونی را راحت تر انجام دهند. در حال حاضر بسیاری از مشکلات کسب و کارهای فین تک و یا بورس به دلیل فرآیند سخت شناسایی هویت مشتری نرخ از دست دادن مشتری بالایی دارند و حتی بسیار پرهزینه است. اما راهکار شناسایی هویت مشتری بر بستر آنلاین این فرصت را بورس و کسب و کارهای فین تکی می دهد تا به تعداد بیشتری از مشتریان دسترسی داشته باشند و احراز هویت خود را در زمان کوتاه تر و هزینه کمتر انجام دهند.

استارتاپ دانش بنیان یوآیدی ارائه دهنده خدمات e-KYC در ایران

همانطور که اشاره شد، به لطف رشد فناوری و تکنولوژی e-KYC از امنیت و دقت بالایی برخوردار است. در ایران نیز پلتفرم احراز هویت دیجیتال یوآیدی خدمات e-KYC را با بهره گیری از هوش مصنوعی انجام می دهد. استارتاپ دانش بنیان یوآیدی با فراهم آوردن فرصت مناسب برای بانک ها و نهادهای مالی و با استفاده از فناوری های جدید، فصل جدیدی از خدمات بانکداری الکترونیکی را رقم زده است.

یوآیدی با استفاده از احراز هویت بایومتریک، استفاده از پردازش تصویر برای تحلیل چهره افراد، خدمات شناسایی هویت مشتری را در بستر آنلاین انجام می دهد. شرکت دانش بنیان یوآیدی با استفاده از سه تکنولوژی پردازش تصویر Image Processing، تشخیص زنده بودن تصویر Liveness Detection و خواندن اطلاعات کارت ملی OCR (Optical Character Recognition) کل فرآیند احراز هویت را در عرض چند ثانیه و به صورت یکپارچه انجام می دهد.


خبرنامه

ما را دنبال کنید

   

مطالب مرتبط

موارد استفاده از فناوری تشخیص چهره بیومتریک در بانک‌های جنوب شرق آسیا

موارد استفاده از فناوری تشخیص چهره بیومتریک در بانک‌های جنوب شرق آسیا

از آنجایی که موسسات مالی به دنبال افزایش تعداد کاربران خود همزمان به جلوگیری از کلاهبرداری اینترنتی و جعل هویت نیز توجه می‌کنند، شرکت‌های هوش مصنوعی بسیاری در ناحیه جنوب شرق آسیا، در زمینه فناوری‌های نوین احراز هویت دیجیتال و...

از آغاز تا پایان هویت امن دیجیتال – بخش سوم : استمرار احراز هویت و پایداری اعتماد در فضای مجازی

از آغاز تا پایان هویت امن دیجیتال – بخش سوم : استمرار احراز هویت و پایداری اعتماد در فضای مجازی

یک سیستم امنیتی، همیشه به اندازه‌ی ضعیف‌ترین قفلش قدرت دارد. حتی پس از احراز هویت کامل کاربر در اولین مرتبه، هویت آن باید در همه تراکنش‌های بعدی نیز به همان صورت مورد تایید قرار بگیرد. با استمرار احراز هویت دیجیتال، هنگامی که فردی یک حساب بانکی افتتاح کند، دیگر لازم...

از آغاز تا پایان هویت امن دیجیتال – بخش دوم : ایجاد زنجیره اعتماد در فضای مجازی

از آغاز تا پایان هویت امن دیجیتال – بخش دوم : ایجاد زنجیره اعتماد در فضای مجازی

ما به طور طبیعی هویت را از طریق حضور انسان‌ها درک می‌کنیم، اما در فضای دیجیتال امروز باید با انواع دیگر هویت سازگار شویم. در حال حاضر، روش‌های احراز هویت دیجیتال ارائه شده، تضمین نمی‌کنند که یک شخص کاملاً در فضای مجازی احراز هویت شود و در واقع تنها نام کاربری و رمز...

Share This