اهمیت یوآیدی به عنوان یک رگ تک ایرانی

۱۳ آبان ۱۳۹۸

تصاویر بالا عکس یک شعبه از بانک در زمان ۵ سال پیش و چند سال آینده را نشان می ­دهند. مشتریان بانک ­های کجا رفته ­اند؟ چرا دیگر خبری از صف ­های طولانی مراجعه ­کنندگان به بانک برای انجام یک مبادله مالی ساده نیست؟ بله همانطور که خود حدس می­ زنید اکثر خدمات بانک ­ها و موسسات مالی با ورود فناوری در این حوزه به صورت آنلاین انجام می ­شود و کسب و کارهای فین­ تک باعث شده­ اند دیگر مراجعه حضوری به بانک­ ها نیاز نباشد.

وقتی مشتریان از فناوری و خدمات فین ­تک ­ها استفاده می ­کنند قانون­گذاری و تنظیم­ گری­ ها و نظارت بر تراکنش های آن­ ها نیز باید متناسب با این کسب و کارها انجام شود و نمی ­توان از قوانین و رویه­ های گذشته برای رصد و نظارت بر این کسب و کارها استفاده کرد. به دلیل اینکه حجم کاربران و تراکنش­ ها در این کسب و کارها بالا است و به دنبال آن داده­ های زیادی ایجاد می­ شود تجزیه و تحلیل آن­ ها و انطباق با قوانین برای این کسب و کارها پرهزینه و زمان­ بر شده و فعالیت­ های این چنینی از توان فین ­تک­ ها خارج می­ شود بنابراین ریسک کلاهبرداری و انجام اعمال مجرمانه افزایش می­ یابد. بعد از بحران اقتصادی ۲۰۰۸، بانک­ ها به دلیل سوءاستفاده سودجویان از تکنولوژی مجبور به پرداخت جریمه ۳۵۰ میلیارد دلاری شده­ اند و در ایران ۲۷ هزار پرونده فیشینگ ایجاد شده است.

رگ تک ها کدام شرکت­ ها هستند و چه مشکلی را حل می­ کنند؟

در دنیا برای حل این مشکلات، شرکت ­های رگ تک ایجاد شده ­اند به عبارتی از همان فناوری که باعث شد مراجعه حضوری به بانک­ ها به صفر برسد از همان فناوری برای قانون­گذاری، تجزیه و تحلیل داده­ ها، انطباق با قوانین و جلوگیری از انجام اعمال مجرمانه استفاده می ­شود. اما در ایران با سیاست­ های قهریه با چنین مشکلاتی مقابله می ­کنند به طور مثال در صورت فیشینگ حسابی، کسب و کار فین ­تک ارائه ­دهنده خدمات مربوطه فیلتر می­ شود که این سیاست نه تنها مشکل را حل نمی­ کند بلکه باعث ایجاد موانع جدی در توسعه چنین کسب و کارهایی می­ شود.

شاید این مطلب برایتان جالب باشد: معامله هویت افراد نقشه جدید کلاهبرداران

علاوه بر فیشینگ حساب­ ها، به دلیل سیاست­ های توزیعی ایران مانند توزیع بنزین یارانه­ ای، سبد کالا و غیره نیاز به فناوری برای تجزیه و تحلیل داده­ ها و انطباق با قوانین بیشتر احساس می ­شود. علاوه بر این ایران با مشکلات ویژه­ ای از جمله؛ اجاره دفترچه بیمه درمانی، فروش پک احراز هویت، خرید و فروش داروهای خاص یارانه­ ای در بازار سیاه، کلاهبرداری در فضای مجازی، ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد فرار مالیاتی، حساب­ های بانکی بی­ هویت، حساب­ های بانکی اجاره ­ای، کارت بازرگانی اجاره­ ای به نام افراد معتاد، پولشویی با استفاده از بیتکوین، فیلترشدن فین­ تک­ ها به اتهام پولشویی و عملیات تروریستی با استفاده از سیم­ کارت مجهول الهویه دست به گریبان است. کسب و کار­های رگ تک می­ توانند از ایجاد بسیاری از چنین اعمال مجرمانه جلوگیری کنند.

روند سرمایه گذاری در فناوری رگ تک در دنیا

طبق نمودار بالا، حجم سرمایه ­گذاری خطرپذیر در فناوری رگ تک در طی سال­ های اخیر به شدت در حال رشد است.

حوزه ­های فعالیت شرکت­ های رگ تک

حوزه­ های کاری شرکت ­های رگ تک شامل ۷ زیر شاخه می ­شود و سهم این حوزه­ ها از کل شرکت­ های فعال در حوزه رگ تک نیز به صورت زیر است.

 • تایید هویت: افزایش فرآیندهای جمع­ آوری و تایید اطلاعات، خدمات شناسایی مشتریان و سیاست­ های ضدپولشویی؛ ۲۶ درصد
 • جمع­ آوری و تجمیع اطلاعات: جمع ­آوری اطلاعات جدید و تحلیل و تجزیه داده­ ها طبق اهداف شرکت؛ ۱۴ درصد
 • رصد و نظارت: رصد تراکنش ­ها برای جلوگیری از پولشویی و سوء استفاده از بازار و نظارت بر رفتار کارکنان برای جلوگیری از فعالیت­ های مشکوک؛ ۱۳ درصد
 • تحلیل و مدیریت ریسک: مدیریت ریسک طبق پیش­ بینی­ ها و تحلیل سناریوهای مختلف؛ ۱۳ درصد
 • تجزیه و تحلیل و گزارش­ دهی قوانین: رصد، شناسایی و تفسیر قوانین موبوط به کسب و کارهای حوزه مالی؛ ۱۰ درصد
 • انطباق با قوانین: ارائه راه ­حل ­های رتبه­ بندی شرکت­ ها و دیگر ابزارهای بهینه ­سازی فرآیندها مانند مدیریت اسناد و اطلاعات و خودکارسازی تذکرات؛ ۱۶ درصد
 • گزارش­ دهی: تجزیه و تحلیل داده ­ها برای تولید گزارش­ های مرتبط با قوانین و مدیریت گزارش ­دهی؛ ۹ درصد

جایگاه یوآیدی در بین شرکت ­های رگ تک ایران

یوآیدی با ارائه یک پلتفرم امن احراز هویت دیجیتال برای اولین بار به صورت حرفه­ ای به حوزه مدیریت و تایید هویت در فناری رگ تک وارد شده است و توانسته است تا خدمات e-KYC را ارائه دهد. یوآیدی از طریق هوش مصنوعی و استفاده از فناوری های Image Processing، OCR،  Liveness Detection و متد Deep Learning راهکار خلاقانه­ ای را برای احراز هویت و KYC بر بستر آنلاین فراهم آورده است. یوآیدی با ارائه هویت دیجیتال احراز شده می­ تواند کسب و کارهایی که نیازمند به احراز هویت کاربران خود هستند را بلادرنگ احراز هویت کند.

موارد زیر نمونه­ هایی از کسب و کارهایی است که نیازمند احراز هویت دیجیتال هستند:

 • پلتفرم­ های آگهی فروش آنلاین مثل دیوار و شیپور
 • بانک ها برای باز کردن حساب و انجام تراکنش بالا بدون مراجعه به حضور فیزیکی
 • ایجاد سامانه اطلاعاتی یکپارچه در حوزه بهداشت (حذف اجاره دفترچه های بیمه و در نتیجه کوتاه شدن دست دلالان. علاووه بر این نیاز واقعی کشور به داروهای خاص و مدیریت صادارات و واردات شناسایی خواهد شد.)
 • کسب و کارهای فین تک (کیف پول های الکترونیکی، وام دهی، رمز ارزها و…)
 • اپراتورها تلفن همراه (احراز هویت دقیق سیم کارت ها و بالطبع حذف سیم کارت های مجهول الهویه)
 • کارگزاری های بورس برای ایجاد سامانه یکپارچه و ارائه خدمات در مقیاس وسیع­تر

و بسیاری دیگر از کسب و کارهای اقتصاد اشتراکی (مانند تاکسی های آنلاین و اجاره محل اقامت) در فضای آنلاین که نیازمند احراز هویت کاربران خود هستند.

ارزش­ های پیشنهادی یوآیدی

 • تجربه کاربری بهتر و بالطبع کاهش نرخ از دست دادن مشتری به واسطه احراز هویت بلادرنگ (Real Time)؛
 • جلوگیری از کلاهبرداری و پیاده سازی اثربخش خدمات ضد پولشویی با حذف قضاوت های انسانی؛
 • مقیاس پذیری استارتاپ ها با برطرف کردن مشکلات لجیستیکی؛
 • امنیت اطلاعات و دقت بیشتر در فرآیند احراز هویت به دلیل استفاده از هوش مصنوعی؛
 • کاهش هزینه های ناشی از کلاهبرداری و تبانی و همچنین هزینه های مرتبط با زیرساخت های فیزیکی و نیروی انسانی؛
 • ایجاد امکان فعال­ سازی آنلاین سیم­ کارت­ها؛
 • پیاده سازی واقعی بانکداری الکتریکی و دولت الکترونیک.

چند مورد از بهترین شرکت­ های رگ تک در حوزه احراز هویت در دنیا

چند مورد از بهترین شرکت های رگ تک در حوزه احراز هویت در دنیا

خبرنامه

ما را دنبال کنید

   

مطالب مرتبط

افتتاح حساب بانکی غیرحضوری/ بازار مالی (سجام) الگویی برای نظام بانکی کشور

افتتاح حساب بانکی غیرحضوری/ بازار مالی (سجام) الگویی برای نظام بانکی کشور

سجام و تجربه دریافت کد بورسی با ویدیوی سلفی نشان داد که می‌توان بسیاری از ارائه خدمات را به راحتیِ استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا به خصوص هوش مصنوعی دیجیتالیزه و غیرحضوری کرد. چرا از این تکنولوژی در نظام بانکی استفاده نمی‌شود؟ افتتاح حساب در بازار مالی چه تفاوتی با...

عقب ماندن بانک ها از بورس در ارائه خدمات غیر حضوری

عقب ماندن بانک ها از بورس در ارائه خدمات غیر حضوری

با توجه به شیوع ویروس کرونا طرح فاصله گذاری اجتماعی یکی از پروتکل های بهداشتی تصویب شده توسط دولت است تا از گسترش بیشتر این ویروس جلوگیری شود. بسیاری از کسب و کارها به ویژه بانک ها به چسباندن چند برچسب در شعب و یا پشت عابربانک ها قناعت کرده اند. در حال حاضر هم با داغ...

دریافت کد بورسی با ویدیوی سلفی / راهکار احراز هویت دیجیتال یوآیدی در سجام راه اندازی شد

دریافت کد بورسی با ویدیوی سلفی / راهکار احراز هویت دیجیتال یوآیدی در سجام راه اندازی شد

دریافت کد بورسی از طریق گوشی هوشمند فراهم شد. احتمالا شما هم جزو افرادی هستید که سجام ثبت نام کردید ولی به خاطر حفظ سلامتی، نداشتن زمان کافی، شلوغی و تجمع بیش از حد دفاتر پیشخوان، برای احراز هویت اقدام نکردید و کد بورسی نگرفتید و عطای بورس را به لقایش بخشیدید. با...

Share This