بانک HSBC با بهره گیری از پردازش تصویر (Face Recognition) چگونه مشتریان جدید را جذب می کند؟

۲۲ مهر ۱۳۹۸

یکی از فرآیندهای اصلی هر بانکی برای ارائه خدمات، شناسایی هویت مشتریان KYC برای مبارزه با پولشویی ردیابی و شناسایی هوشمند جریان های مالی در سیستم بانکی است. اما روند شناسایی هویت مشتری، همیشه یک روند کند و خسته کننده برای مشتریان بانک بوده است. در دنیا از راهکار e-KYC استفاده می کنند که در واقع همان صحت سنجی اطلاعات هویتی مشتریان است اما با استفاده از فناوری های پیشرفته در بستر آنلاین. بانک پیشرو HSBC واقع در انگلستان نیز با بهره گیری از خدمات e-KYC‌ توانسته تا با ایجاد تمایز با دیگر بانک ها به مشتریان جدید دسترسی پیدا کند.

آمار و ارقام نشاندهنده افزایش حذف شعبات فیزیکی بانک ها در دنیا

نظرسنجی Signicat در سال ۲۰۱۹ نشان داد که بیش از ۵۰ درصد از کاربران در اروپا، به دلیل تجربه کاربری نامناسب، تلاش خود برای ثبت نام در خدمات مالی جدید را متوقف کرده اند و ۷۲ درصد به دنبال یک سیستم ثبت نام تمام دیجیتال هستند. بررسی ها نشان می دهد وفاداری مشتریانی که قادر به ثبت نام کاملا دیجیتالی هستند، بیشتر بوده و تمایل به دریافت محصولات و خدمات بیشتری را از خود نشان می دهند.

در ضمن طبق گزارش CACI، ۳۶ درصد از شعبات فیزیکی بانک ها بین سال های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ تعطیل خواهند شد. همچنین در مدت مشابه تراکنش های مالی با استفاده از تلفن همراه ۱۲۱ درصد رشد خواهد داشت که یعنی رشد ۸۸ درصدی تا سال ۲۰۲۲. همچنین افراد بین ۱۸ تا ۲۴ سال، به دلیل گسترش روز افزون تلفن های هوشمند همراه، در سال ۲۰۲۲ از ۶ دفعه مراجعه به شعبات فیزیکی به ۲ دفعه تقلیل پیدا می کند. بیشتر اینکه طبق گزارش Research & Market حوزه فعالیت های احراز هویت بین سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ رشد قابل توجه ۲۲.۵ درصدی را در پی خواهد داشت.

با توجه به گزارش هایی که ارائه شد و توجه به این نکته که در ایران نیز شرایط مشابهی حاکم است، بانک ها برای از دست ندادن مشتریان بالقوه و همگام سازی خدمات خود با توجه به روند تکنولوژی های به وجود آمده در زمینه احراز هویت چه راهکاری را اختیار خواهند کرد؟

نقش پردازش تصویر Face Recognition در تسهیل خدمات بانکی

اولین گام در ارائه خدمات e-KYC به بانک ها تعریف هویت دیجیتال است که پلتفرم های احراز هویت دیجیتال با بهره گیری از هوش مصنوعی و تکنولوژی هایی نظیر پردازش تصویر Face Recognition به بانک ها خدمات شناسایی هویت مشتری ارائه می دهند. اما دلیل استفاده بانک های پیشرو در دنیا برای استفاده از تکنولوژی پردازش تصویر Face Recognition چیست؟

یکی از دغدغه های بانک همیشه این بوده است چگونه می توان به راه حلی دست یافت تا تجربه کاربری را فدای الزامات قانونی و دقت و امنیت نکنند؟ خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی، راهکار پردازش تصویر Face Recognition توانسته است تا در عین بهبود تجربه کاربری، باعث ارتقا دقت و امنیت در ارائه خدمات e-KYC شود. استفاده از پردازش تصویر سه دلیل اصلی دارد:

  1. حذف قضاوت انسانی: یعنی کاهش هزینه های ناشی از خطای انسانی و یا حتی تبانی، و بالا رفتن دقت و امنیت به واسطه بهره گیری از هوش مصنوعی.
  2. بهبود تجربه کاربری: که در ادامه باعث کاهش نرخ از دست دادن مشتری و کاهش چشمگیر زمان در ارائه خدمات بانکی.
  3. خودکار کردن ۱۰۰ درصدی فرآیند: زمینه ساز حذف شعبات فیزیکی برای بانک ها و کاهش هزینه های عملیاتی.

در ادامه با بررسی بانک انگلیسی به چگونگی استفاده از این خدمات اشاره خواهیم کرد.

بانک HSBC پیشرو در استفاده از پردازش تصویر Face Recognition

بانک HSBC واقع در انگلستان که به عنوان بانک پیشگام در اقدامات بانکی مدرن در دنیا شناخته می شود، برای راحتی مشتریانش باز هم از راه حل های نوین استفاده کرده است. این بانک با همکاری شرکت Jumio که در زمینه احراز هویت دیجیتال فعالیت می کند، به کاربران خود این انتخاب را داده است تا برای افتتاح حساب از این پلتفرم برای احراز هویت خود استفاده کنند. بدین صورت که کاربر با عکس گرفتن از چهره خود و عکس از کارت شناسایی در کمتر از چند دقیقه احراز هویت می شود. در این فرآیند تکنولوژی پردازش تصویر Face Recognition مورد استفاده قرار گرفته است که با استفاده از این تکنولوژی افراد به راحتی می توانند در بانک HSBC بدون نیاز به حضور فیزیکی یک حساب بانکی برای خود باز کنند.

بهره گیری بانک ها از تکنولوژی Face Recognition برای پیاده سازی e-KYC.

بانک HSBC با همکاری پلتفرم احراز هویت دیجیتال Jumio توانسته تا شناسایی هویت مشتری را به صورت ۱۰۰٪ خودکار در بیاورد. پیاده سازی این سیستم باعث شده است تا علاوه بر بالا رفتن دقت و امنیت در احراز هویت، تجربه کاربری دلپذیری را برای کاربران به همراه داشته باشد. همچنین این اتفاق باعث شده تا فرصت مناسبی برای بانک HSBC فراهم شود تا با استفاده از تکنولوژی پردازش تصویر و به واسطه گوشی های هوشمند، که امروزه همه افراد به آن دسترسی دارند، بانکداری تلفن همراه Mobile Banking را به بهترین نحو پیاده سازی کند.

بانک HSBC تنها بانک در دنیا نیست که از تکنولوژی پردازش تصویر Face Recognition استفاده می کند. بانک SCB در بانگکوک، از سرویس iOnboard، یک تکنولوژی تشخیص چهره، برای احراز هویت غیرحضوری کاربران بمنظور افتتاح حساب، سرمایه گذاری مشترک و … استفاده می کند. بانک ABC در بحرین، با همکاری jumio در حال حاضر در پنج قاره خدمات خود را ارائه می دهد و کشورهایی در خاورمیانه، شمال آفریقا ، اروپا ، قاره آمریکا و آسیا را پوشش می دهد. به طور سنتی، باز کردن حساب بانکی در بانک ABC برای کاربران جدید، یک تا دو هفته طول می کشد که این فرآیند با کمک تکنولوژی e-KYC و تحلیل بایومتریک و تشخیص چهره به چند دقیقه کاهش یافته است. همچنین بانک های دیگری در سنگاپور، چین، ژاپن، اسپانیا و… از پلتفرم های احراز هویت دیجیتال استفاده می کنند که با استفاده از پردازش تصویر Face Recognition خدمات بانکی خود را ارائه می دهند.

پلتفرم احراز هویت دیجیتال در بانک به منزله بازیگر سوم e-KYC

هویت دیجیتال در واقع اولین گام در جهت راه اندازی سیستم یکپارچه e-KYC برای بانک ها به شمار می آید. در دنیا نیز طبق گزارش ITU (International Telecommunication Union) در ۲۲ کشور بانک ها به پلتفرم های احراز هویت دیجیتال، برای راه اندازی سیستم e-KYC، این اجازه را داده اند تا برای کاربرانشان هویت دیجیتال تعریف کنند و فرآیند احراز هویت با استفاده از این پلتفرم ها صورت گیرد. یکی از دلایل تفویض e-KYC به یک بازیگر سوم این است که بانک ها راه اندازی صفر تا ۱۰۰ این سیستم بسیار هزینه بر خواهد بود. دلایل دیگر آن نیز، همانطور که اشاره شد، بالا رفتن تجربه کاربری در عین ارتقا دقت و امنیت است که بانک ها را قادر خواهد کرد تا خدمات خود را یکپارچه تر، وسیع تر و سریع تر در اختیار مشتریان خود قرار دهند.

نتیجه گیری: یوآیدی اولین ارائه دهنده خدمات e-KYC در ایران

پلتفرم دانش بنیان احراز هویت دیجیتال یوآیدی با ورود به حوزه رگ تک برای اولین بار در ایران توانسته تا خدمات e-KYC را ارائه دهد. یوآیدی از طریق هوش مصنوعی و استفاده از فناوری های Image Processing، OCR،  Liveness Detection و متد Deep Learning راهکار خلاقانه ای را برای احراز هویت و KYC بر بستر آنلاین فراهم آورده است. یوآیدی با ارائه هویت دیجیتال احراز شده که از چهره افراد به عنوان ویژگی منحصر به فرد بایومتریک آنها بهره می گیرد، می تواند بانک ها را که نیازمند به احراز هویت کاربران خود هستند بلادرنگ احراز هویت کند.

خبرنامه

ما را دنبال کنید

   

مطالب مرتبط

عقب ماندن بانک ها از بورس در ارائه خدمات غیر حضوری

عقب ماندن بانک ها از بورس در ارائه خدمات غیر حضوری

با توجه به شیوع ویروس کرونا طرح فاصله گذاری اجتماعی یکی از پروتکل های بهداشتی تصویب شده توسط دولت است تا از گسترش بیشتر این ویروس جلوگیری شود. بسیاری از کسب و کارها به ویژه بانک ها به چسباندن چند برچسب در شعب و یا پشت عابربانک ها قناعت کرده اند. در حال حاضر هم با داغ...

دریافت کد بورسی با ویدیوی سلفی / راهکار احراز هویت دیجیتال یوآیدی در سجام راه اندازی شد

دریافت کد بورسی با ویدیوی سلفی / راهکار احراز هویت دیجیتال یوآیدی در سجام راه اندازی شد

دریافت کد بورسی از طریق گوشی هوشمند فراهم شد. احتمالا شما هم جزو افرادی هستید که سجام ثبت نام کردید ولی به خاطر حفظ سلامتی، نداشتن زمان کافی، شلوغی و تجمع بیش از حد دفاتر پیشخوان، برای احراز هویت اقدام نکردید و کد بورسی نگرفتید و عطای بورس را به لقایش بخشیدید. با...

اطلاعیه “یوآیدی” در خصوص همکاری با سجام برای دریافت کد بورسی

پیرو اطلاعیه شرکت سپرده گذاری مرکزی بورس در ارتباط با همکاری با پلتفرم احراز هویت دیجیتال غیرحضوری یوآیدی در راستای امکان دریافت غیر حضوری کد بورسی، به اطلاع می‌رساند که پلتفرم احراز هویت دیجیتال غیرحضوری یوآیدی با همکاری بانک سامان و شرکت سپرده گذاری مرکزی بورس،...

Share This