فناوری پرداخت بیومتریک ، آینده پرداخت‌های آنلاین و موبایلی

فناوری پرداخت بیومتریک ، آینده پرداخت‌های آنلاین و موبایلی

زمانی که صحبت از پول، خرید و مباحث مالی در میان باشد، امنیت مهم‌ترین موضوع است. ما از تدابیر امنیتی گوناگونی استفاده کرده‌ایم تا بتوانیم اطمینان حاصل کنیم که هیچ کلاهبرداری یا فعالیت فریبکارانه‌ای رخ نمی‌دهد. به عنوان مثال، کارمندان بانک‌ها از ما اطلاعات بیوگرافیکال (اطلاعات مربوط به زندگی) و گذرواژه طلب می‌کنند. همچنین، یک کاربر باید با استفاده از امضا و پین‌کد (رمزعددی) هویت خود را تائید کند. تایید هویت بیومتریک، به عنوان راه حلی بالقوه برای اینگونه مشکلات معرفی شده است. در این مقاله، به موضوع «فناوری پرداخت بیومتریک» و چگونگی تغییر چشم‌انداز پرداخت‌های دیجیتال، توسط آن می‌پردازیم.

همه گیری استفاده از فناوری پرداخت بیومتریک

در هر صورت، تکنولوژی‌های در حال رشد، به سرعت در حال دیجیتالی کردن بخش‌های بانکداری و تجاری هستند. آنها خدمات بانکی را بیش از پیش تسهیل کرده‌اند. همچنین نهادهای قضایی نیز از این تکنولوژی بهره می‌برند. با این وجود، بسیاری از مردم بواسطه کلاهبرداری‌هایی که در پرداخت‌های دیجیتالی صورت گرفته، به جنبه امنیتی این موضوع بدبین هستند.

احراز هویت بیومتریک، بدلیل ورود به عرصه گوشی‌های هوشمند، وسایل مصرفی و رایانه‌ها، در طی سال‌ها به سرعت افزایش یافته است. دولت‌ها و سازمان‌های خصوصی نیز از احراز هویت بیومتریک در اماکن حساس همچون فرودگاه‌ها، پایگاه‌های نظامی و ورودی مرزهای کشور استفاده می‌کنند.

فناوری پرداخت بیومتریک در پرداخت‌های موبایلی

آمار

با افزایش استفاده از گوشی‌های هوشمند با هدف خرید و انجام امور بانکی، شرکت‌ها از فناوری بیومتریک برای احراز هویت غیرحضوری در پرداخت‌های آنلاین و انتقال پول استفاده می‌کنند.

بر اساس مطالعات «جونیپر»، احراز هویت بیومتریک در گوشی‌های موبایل، تا سال ۲۰۲۳،  پرداخت‌‌های آنلاین به ارزش ۲ تریلیون دلار را مورد تایید قرار خواهند داد. جونیپر همچنین خاطرنشان کرد که معاملات صورت گرفته بوسیله احراز هویت بیومتریک در گوشی‌های موبایل، ۵۷ درصد کل معاملات صورت گرفته توسط فناوری بیومتریک را به خود اختصاص خواهد داد. سهم فناوری بیومتریک در گوشی‌های موبایل در سال ۲۰۱۸، ۲۸ درصد بود.

علاوه بر این، «جونیپر» تخمین می‌زند که حدود ۹۰ درصد گوشی‌های هوشمند فعلی می‌توانند از فناوری تشخیص چهره پشتیبانی کنند. در حالی که ۸۰ درصد گوشی‌های هوشمند قادر به پشتیبانی از فناوری احراز هویت صوتی جهت پرداخت هستند. این مطالعات همچنین برآورد می‌کند که تا سال ۲۰۲۳، یک و نیم میلیارد گوشی هوشمند از فناوری بیومتریک چهره استفاده خواهند کرد.

چه چیز باعث افزایش پرداخت‌های موبایلی شد؟

پس از بانکداری دیجیتال، خرید دیجیتالی مهم‌ترین عامل آن است. کمپانی اپل با راه‌اندازی Apple Pay در سال ۲۰۱۴، نقش بزرگی در این راستا ایفا کرد. اگرچه بسیاری از افراد آن را دور از دسترس می‌دیدند. با این حال ایده اولیه آن، ایده مناسبی بود:

« اگر مردم بتوانند به راحتی به خدمات بانکی خود دسترسی داشته باشند، بنابراین از خرید کردن هم لذت خواهند برد. »

تجربه بانکداری ایمن و راحت می‌تواند تبدیل به تجربه خرید ایمن و راحت شود. پس از اپل، کمپانی‌های مشهوری چون سامسونگ و گوگل نیز به سرعت با پرداخت‌های دیجیتالی خود با نام‌های Samsung Pay و Android Pay پا در این عرصه گذاشتند.

سامسونگ اسکن عنبیه چشم را به عنوان عنصر اصلی پرداخت‌های موبایلی، در گوشی‌های خود گنجاند.  این ویژگی، سهولت و راحتی را برای پرداخت‌های دیجیتالی به ارمغان آورد و تنها کاری که مشتریان باید انجام می‌دادند، نگاه کردن به دوربین گوشی موبایلشان بود.

از سوی دیگر، سرویس پرداخت Android Pay نیازی به احراز هویت بیومتریک نداشت ولی با این حال، بسیاری از گوشی‌‌های هوشمند مبتنی بر اندروید، از این ویژگی پشتیبانی می‌کردند.

استفاده از فناوری بیومتریک توسط شرکت‌های بزرگ

با افزایش موارد کلاهبرداری، مشتریان به رمز عددی (Pin Code) و گذرواژه (Password) قناعت نمی‌کنند. به همین خاطر است که شرکت‌های بزرگ همچون اینتل و مایکروسافت، در محصولات آینده خود از فناوری احراز هویت بیومتریک استفاده خواهند کرد. احراز هویت یکپارچه (SSO) یک فناوری پیشرفته در زمینه مدیریت گذرواژه‌ها است. این فناوری، از دسترسی به اطلاعات توسط هر کاربر غیرمجازی محافظت به عمل می‌آورد. شرکت‌هایی همچون مایکروسافت و اینتل بانک‌ها را تشویق به ورود به عرصه فناوری پرداخت بیومتریک و خدمات بانکداری موبایلی می‌کنند.

تایید هویت چند عاملی

مشتریان و کاربرانی که تنها از گذرواژه و رمز عددی استفاده می‌کنند، به شدت در معرض سواستفاده‌های مالی و کلاهبرداری هستند. به همین دلیل است که بسیاری از سازمان‌ها، با استفاده از فناوری اثرانگشت، تشخیص چهره، تشخیص مردمک و صدا، استفاده از «تایید هویت چند عاملی» (MFA) را آغاز کرده‌اند. تایید هویت چندعاملی، بدلیل سخت کردن کار هکرها برای نفوذ به حساب افراد، از امنیت بالایی برخوردار است. این روش امنیتی منحصر به فرد، ترکیبی از دانسته‌ها و ویژگی‌های بیومتریک شخص است.

همچنین، بانک‌ها پیش از آنکه روش ورود دستی به حساب‌ها تبدیل به روشی منسوخ گردد، شروع به همگام‌سازی پین‌کدها و گذرواژه‌ها با تشخیص بیومتریک در بانکداری موبایلی کرده‌اند.

بانکداری آنلاین ، ایمن و آسان

شرکت اپل همزمان با معرفی حسگرهای اثر انگشت بر روی گوشی‌های هوشمند، سر و صدای زیادی به پا کرد. پس از آن، بسیاری از شرکت‌های دیگر شروع به بکارگیری این فناوری کردند. ارائه دهندگان خدمات مالی نیز به این عرصه ورود کرده و برای اپلیکیشن‌های (برنامه‌های‌ موبایلی) بانکی، ورود به حساب (لاگین) بیومتریک را طراحی کردند.

تقریبا تمامی بانک‌های شاخص، برای ورود به حساب و کاربردهای دیگر، از فناوری بیومتریک استفاده می‌کنند. فناوری اسکن عنبیه چشم سامسونگ، فناوری دیگری است که ارائه دهندگان خدمات مالی از آن جهت ورود افراد به حساب‌هایشان استفاده می‌کنند.

تشخیص چهره فناوری دیگری است که توسط شرکت اپل معرفی شد. این فناوری، تشخیص چهره توسط مادون قرمز است که توسط بانک‌هایی چون بانک Singapore’s OCBC و HSBC استفاده می‌شود.

نه تنها بانک‌ها، بلکه بسیاری از کمپانی‌های تولید کننده گوشی‌های هوشمند نیز در حال شبیه‌سازی فناوری تشخیص چهره اپل هستند. بنابراین میتوان گفت که در سال‌های پیش رو، شمار عظیمی از کاربران تنها با نگاه کردن به گوشی‌های موبایل خود، وارد حساب‌های بانکیشان خواهند شد.

آینده پرداخت‌های کارتی

از فناوری پرداخت بیومتریک میتوان در پرداخت‌های کارتی نیز استفاده کرد. در حال حاضر، روش‌های پرداخت کارتی که شامل کشیدن کارت در پایانه (ترمینال) بانکی می‌شود، به آرامی در حال منسوخ شدن در بسیاری از نقاط جهان است.

کارت‌های تراشه دار، بطور گسترده‌ای در کانادا و اروپا استفاده می‌شود. با این وجود، زمان زیادی صرف می شود تا کاربر برای هر بار خرید خود رمز وارد کند.

همچنین، کارت‌های تراشه‌داری وجود دارند که از فناوری NFC پشتیبانی می‌کنند. در این روش، مشتریان میبایست برای پرداخت، کارت خود را روی پایانه یا ترمینال بانکی بزنند. این روش نسبت به روش‌های دیگر پرداخت کارتی که بالاتر ذکر شد، بسیار راحت‌تر است. با این حال، از آنجایی که برای خرید با NFC نیازی به رمز یا تایید هویت نیست، این روش ریسک‌های امنیتی مربوط به خود را دارد.

اینجاست که کارت‌های مبتنی بر فناوری بیومتریک وارد عمل می‌شوند. این کارت‌ها همانند کارت‌های NFC عمل می‌کنند و مجهز به امنیت بیومتریک هستند. تنها کاری که دارنده کارت میبایست انجام دهد این است که هنگام خرید، انگشت خود را بر روی حسگر (سنسور) کارت قرار دهند.

بازیگران بزرگ این عرصه، همچون مسترکارت و ویزاکارت در حال بررسی این فناوری، با شرکای خدمات مالی خود جهت عرضه جهانی هستند. این بدان معناست که در زمانی کوتاه، مشتریان از سراسر جهان قادر خواهند بود تا پرداخت‌های خود را بطور ایمن، سریع و راحت توسط گوشی‌های هوشمند خود انجام دهند.

نتیجه‌گیری

فناوری پرداخت بیومتریک ، تعریف تازه‌ای از نحوه نگرش ما به امنیت و ایمنی ارائه کرده است. فناوری بیومتریک باعث می‌شود تا کاربران همچنان از لذت امنیت برخوردار باشند. علاوه بر این، فناوری بیومتریک بطور مداوم دستخوش تغییرات و بهبود می‌شود. این تغییرات امنیت بیشتری در زمینه‌های دیگر برای ما فراهم کند.

تنها زمان است که میزان موفقیت فناوری بیومتریک در پرداخت‌های دیجیتالی را مشخص می‌کند.

برای امتیاز دادن کلیک کنید!
[تعداد نظر: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط