بانکداری به عنوان یک مفهوم یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌ها در جهان است. بانکداری در نحوه زندگی روزمره ما مرکزیت دارد. اما نحوه زندگی ما در حال تغییر است. بیشتر کارهای ما در دنیای آنلاین در شرایط دیجیتال انجام می‌شوند. بانک‌ها هم باید با همین روند پیش بروند. هسته بانکداری مثل قبل باقی مانده اما روش خدمت‌رسانی به مشتریان متحول شده است. در دنیای امروزی مدرنیزه کردن تکنولوژی و سیستم‌های قدیمی الزامی است تا بتوانیم از امنیت فضای دیجیتال و دیجیتالیزه شدن توسعه یافته بک و فرانت اند کسب و کار پشتیبانی کنیم.

بیشر بانک‌ها برنامه‌هایی برای آینده دیجیتالی دارند. اما آنهایی در اشتباه هستند که به آن به چشم هدفی دور و دراز نگاه می‌کنند. هدفی که باید برای آن برنامه‌ریزی کرد ولی به آن به عنوان چیزی نگاه نمی‌کنند که باید امروز اجرا شود. پاندمی جهانی در حال حاضر فشار عظیمی روی توانایی‌های تکنولوژی وارد می‌کند. فشاری مانند ایجاد نیازی شدیدتر برای تجارب از راه دور و پررنگ کردن تهدیدات جدید در حوزه امنیت فضای دیجیتال. چنین فشاری باعث شده درخواست و نیاز بازار برای راه‌حال‌های دیجیتال افزایش یابد.

بانک‌های منطقه‌ای با چه چالش‌هایی مواجه هستند؟

بانک‌های منطقه‌ای با گستره وسیعی از فشارهای خارجی مواجه هستند. این بانک‌ها از دو جهت تهدید می‌شوند: هم از طرف بانک‌های بزرگ (که به منابع بزرگ‌تری دارند) و هم تازه واردهایی که می‌توانند به سرعت نوآوری کرده و به بازار واکنش نشان دهند. تا کنون زیرک و نوآور باقی ماندن بانک‌های منطقه‌ای برای ادامه به رشد سهم‌شان در بازار تا به این حد حیاتی نبوده است.

از همه مهم‌تر فشاری از طرف انتظارات تغییریافته مشتریان هم به آنها وارد می‌شود. مشتریان از پلتفرم‌های آماده در زمان نیاز مثل Netflix و Uber بیش از همیشه انتظار خدمات دارند. خدمات سریع نمی‌خواهند، می‌خواهند همین الان آن خدمات را همراه با امنیت بالای فضای دیجیتال ، داشته باشند. چنین انتظاراتی و نیاز به راه‌حل از راه دور با بروز پاندمی کرونا تشدید شده است. اما چطور باید این انتظارات را در بازار رقابتی برآورده کنید؟

بانکداری کلاً درباره روابط است و در این زمینه بانک‌های منطقه‌ای امتیاز بیشتری نسبت به بانک‌های بزرگ و همچنین تازه‌واردها دارند. بانک‌های منطقه‌ای مشتریان‌شان را به خوبی می‌شناسند و از روشی محلی و با تماس بالا استفاده می‌کنند. اولین قدم برای ادامه به افزایش سهم‌تان در بازار عبارت است از بازیابی تجربه دیجیتال مشتریان‌تان به نحوی که این روابط را تقویت کند.

بانک‌های منطقه‌ای چطور بر این چالش‌ها غلبه می‌کنند؟

پس بانک‌های منطقه‌ای چه کار باید بکنند؟ چه اقداماتی می‌توانید انجام دهید تا استراتژی انتقال دیجیتال موفقی ایجاد کنید؟

 1. از فرصت استفاده کنید و وارد عرصه رقابت شوید.

یکپارچگی بانک‌های آمریکا به همراه فشار ناشی از تازه‌واردان باعث شده است تعدادی از بانک‌های منطقه‌ای شکست بخورند. در سال ۱۹۸۵ بیش از ۱۸۰۰۰ بانک منطقه‌ای شکست خوردند. امروزه کمتر از  ۵۰۰۰ از آنها فعال هستند. و امروزه بانک‌های سنتی در ۷۲% از بانک‌داری جهانی و صنعت پرداخت سهم دارند و این درصد نسبت به آغاز سال (۸۱% ) و یک دهه پیش (۹۶%) کاهش یافته است.

مسلماً بازار در حال تغییر است. ولی این تغییر اتفاق بدی نیست، فرصتی است برای ایجاد تحول. مجله امور مالی جهانی نوشته است: «بانک‌های منطقه‌ای در سال ۲۰۱۸ جنبش بیشتری داشته‌اند، تلاش کرده‌اند هزینه‌هایشان را کم کرده و به سمت دیجیتالی شدن پیش بروند.» بانک‌های منطقه‌ای در سازگار بودن و واکنش سریع به شرایط تغییر کرده، مزیت ویژه‌ای دارند.

چنین شرایطی به شما در چهار حوزه کلیدی برتری می‌دهد:

 • هزینه. سیستم‌های قدیمی و غیرمرسوم از تحویل نرم‌افزار دستی، لایه‌هایی از پیچیدگی و فرآیندهای اجرایی جدا از هم و دستی استفاده می‌کنند. استفاده از همه آنها به معنی هزینه بیشتر است. فرآیند و سیستم‌های کارآمد و دیجیتال در هر دو حوزه بک و فرانت اند هزینه‌ها را پایین نگه می‌دارند.
 • زمان بازاریابی. سیستم‌های قدیمی تحویل سریع محصول را محدود می‌کنند. در بازار پر ازدحام امروزی توانایی ارائه سریع محصولات، وجه تمایز مهمی است.
 • شخصی‌سازی. مشتریان بیش از پیش انتظار تجربه‌ای شخصی شده را دارند. بانک‌های منطقه‌ای نسبت به بانک‌های بزرگ به تعداد مشتریان کمتری خدمت‌رسانی می‌کنند که باعث می‌شود مزیت بزرگی داشته باشند. وقتی به تک تک مشتریان­تان نزدیک باشید بهتر می‌توانید نیازهای اصلی‌شان را درک کنید.
 • اکوسیستم‌ها. شراکت برای ایجاد محصولات و خدمات آینده مهم و حیاتی هستند. سیستم‌های قدیمی نمی‌توانند به شخص و گروه سوم وصل شوند. این اتصال باعث به وجود آمدن نوآوری خواهد شد.
 1. از تغییر به سمت تماس از راه دور استقبال کنید.

پاندمی کرونا نقش مهمی در شتاب دادن به تغییر به سمت تجربیات اولیه دیجیتال داشته است. در آمریکا در ماه آوریل همین سال ترافیک بانکداری با موبایل تا ۸۵% و ثبت نام بانکداری آنلاین تا ۲۰۰% افزایش یافته است.

این حرکت به سمت تجربیات بانکداری از راه دور در حوزه پرداخت مشهودتر است. این پاندمی باعث افزایش در نقدینگی در دست مردم شده است. اما نرخ چرخش آن کاهش یافته است. از طرف دیگر پرداخت با کارت رشد داشته و با رشد سریع خرید آنلاین و تلاش مغازه‌داران با فروش غیرحضوری برای رسیدن به مشتریان در دنیای آنلاین افزایش یافته است.

طبق تحقیق The Economist به نظر می‌رسد که سهم تراکنش‌های بدون نقدینگی در کل جهان افزایش یافته و به سطحی رسیده است که قبلاً انتظار آن را تا ۲ یا ۵ سال آینده نداشتیم.

به نظر می‌رسد این تغییر ماندگار است. Bain در تحقیقی جهانی متوجه شد که ۹۵% از مشتریان تصمیم دارند بعد پاندمی هم از بانکداری دیجیتال استفاده کنند.

این تغییر دیجیتال فرصتی برای بهبود هزینه‌هایتان ایجاد می‌کند تا به مشتریان‌تان خدمت کنید. پولی که در خرید غیرحضوری صرفه‌جویی شده است می‌تواند با تغییر مدل شعبه‌های موجود و ایجاد تجربیات دیجیتال صرف تلاش‌هایی برای بهبود امنیت فضای دیجیتال و تجربه کلی مشتری شود.

 1. انتظارات مشتری را با تجربه بهینه کاربر برآورده کنید.

انتظارات مشتریان تغییر کرده است. خدمات آماده در زمان نیاز مثل نتفلیکس و اوبر به مشتریان چشم‌اندازی جدید داده‌اند. در صورتیکه پاندمی کرونا نیاز به راه‌حل‌های از راه دور را افزایش داده است.

همزمان نسل‌های جدید تقاضا برای تجربیات دیجیتال را افزایش می‌دهند و چنین پدیده‌ای اعتماد در سیستم بانکداری را تغییر می‌دهد. زمانی بانکداری آنلاین ناامن و غیرراحت تلقی می‌شد. الان همه ما آن را تجربه می‌کنیم. فرصتی دارید تا با آسان کردن دیجیتال و آموزش مشتریان برای دریافت خدمات توسط خودشان تجربه بانکداری کلی مشتریان‌تان را افزایش دهید.

برای درک دلیل افزایش انتظار مشتریان به تراکنش دیجیتال تصور کنید یک مشتری معمولی آینده چه انتظاراتی خواهد داشت. فرض کنید الان سال ۲۰۲۵ است و سارا یک فرد حرفه‌ای ۲۸ ساله است که طراح وب فریلنسر است. چندین منبع درآمد و چندین وام را مدیریت می‌کند. امور مالیش را کنترل می‌کند و عمدتاً از طریق برنامه‌های موبایل و اغلب در حال حرکت پرداخت انجام می‌دهد، بنابراین او برای مدیریت پولش به ابزار دیجیتال اعتماد می‌کند. اما وقتی نیاز دارد (به طور مثال وقتی ارثیه هنگفتی از خویشاوند مسنی دریافت می‌کند) می‌خواهد بانک کنار او باشد تا به او توصیه و آموزش‌های مالی ارائه دهد. می‌خواهد همه این کانال‌های مختلف فوراً در دسترس باشند و به صورت یکپارچه با هم کار کنند.

برای ایجاد تجربه‌ای برای یک مشتری معمولی آینده مثل سارا، بانک‌های منطقه‌ای باید به دنبال ایجاد سه مسیر مکمل باشند:

 • آسان ساختن دیجیتال برای استفاده مشتریان و ترغیب آنها برای تغییر سبک.
 • تغییر تنظیمات شبکه و فرمت‌های شعبه با تأکید بر ترکیبی از خدمات:
 • ارائه توصیه‌های مالی و آموزش برای چیزهایی مثل تراکنش‌های بالا یا پیچیده، وام و …
 • ارائه گزینه‌های سلف سرویس برای موارد ساده و روزمره مثل مدیریت نقدینگی و پرداخت‌های روزمره.
 • تعلیم مجدد و افزایش مهارت کارمندان و مجهز کردن آنها برای ارائه خدمات و فروش دیجیتال

امنیت فضای دیجیتال ، نکته کلیدی برای توسعه سهم شما از بازار

مشتری شما در مرکز استراتژی دیجیتالی کردن شما قرار دارد. و وقتی شما اکثر فرآیندها و خدمات‌تان را آنلاین پیش می‌برید، خیلی مهم است که بدانید مشتری شما چه کسی است یا به عبارت دیگر هویت او را در سناریوی دیجیتال تأیید کنید.

با راه‌حل هویت دیجیتال می‌توانید دید خود نسبت به مشتری را تغییر دهید و فرآیند به کارگیری دیجیتال را بهبود بخشید. بنابراین راه‌حل تأیید هویت دیجیتال چطور می‌تواند تبدیل به دنیای دیجیتال را تسهیل کند؟

 1. افزایش مشتریان به دست آمده از طریق کانال‌های دیجیتال

اکثر مشتریان دیگر نمی‌خواهند شخصاً به شعبه سر بزنند تا حساب باز کنند. افزودن کانال دیجیتال به عنوان گزینه‌ای برای افتتاح حساب گزینه جایگزینی به مشتری ارائه می‌کند. اما اگر قبلاً کانال‌های دیجیتال را به کار گرفته‌اید چطور می‌توانید مطمئن شوید کانال‌های شما رقابتی هستند؟ و اگر در حال حاضر کانال‌های دیجیتال ندارید چطور می‌توانید فرآیند آن را آغاز کنید؟ استفاده از راه‌حل احراز هویت غیرحضوری در زمان ثبت نام به شما فرآیند اجرایی قابل قیاسی می‌دهد. برای مشتریان‌تان هم خیلی راحت‌تر است. می‌توانند به راحتی از منزل خودشان حساب‌شان را افتتاح کنند و شما حساب‌های دیجیتال بیشتر و کسب و کار بیشتری خواهید داشت.

 1. افزایش تجربه کاربر

قبلاً اشاره کردیم که مشتریان نسبت به قبل انتظارات بیشتری از شما دارند. راه‌حل هویت دیجیتال فقط یه این معنی نیست که مشتریان می‌توانند هر جایی که می‌خواهند به خدمات دسترسی داشته باشند بلکه به این معنی است که هر زمانی هم که بخواهند می‌توانند به آنها دسترسی داشته باشند. انتظار دارند خدمات سریع داشته باشند و با راه‌حل هویت دیجیتال فرآیند سریع و راحت می‌شود. بعلاوه امنیت فضای دیجیتال شما را در رقابت جلو می‌اندازد. همه بانک‌های منطقه‌ای محصولات مشابهی با قیمت یکسانی ارائه می‌کنند. رویکردی جدید، دیجیتال و راحت‌تر شما را در رقابت جلو خواهند انداخت. ثابت شده است که بانک‌هایی با تجربه مشتری بهتر واقعاً رشد سریعتری در پول سپرده شده دارند.

 1. افزایش کارایی

۶۰% از فرآیندهای اجرایی خودکار نیستند. بدون ابزار دیجیتال بانک‌ها مقادیر هنگفتی از پول صرف ساختارهای فرانت و بک اندشان می‌کنند. دیگر پردازش و تأیید افتتاح همه حساب‌های جدید به صورت دستی عملی نیست. وقتی مشتری دسترسی‌اش را به حسابش از دست می‌دهد یا نیاز دارد برای انجام تراکنشی بزرگ هویتش را تأیید کند چه اتفاقی می‌افتد؟ احراز هویت در زمان‌هایی مثل این موارد با تکیه بر مواردی مثل مراکز تماس می‌توانند گران باشند. با راه‌حل هویت آنلاین مشتریان به سادگی با استفاده از سلفی می‌توانند هویتشان را احراز کنند.

 1. جلوگیری از کلاه‌برداری و افزایش رضایت

تأیید هویت جامع یعنی می‌توانید تنظیمات  KYC و AML را پیش ببرید. همه می‌دانیم که کلاه‌برداری می‌تواند کسب و کارتان را نابود کند. دزدی هویت تهدیدی روزافزون مخصوصاً در حیطه آنلاین است. با رویکردی مبتنی بر هوش مصنوعی، می‌توانید امنیت فضای دیجیتال و کسب و کار و مشتریان‌تان را حفظ کنید.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)