مصرف دیتا در مشترکین تلفن همراه تا سال ۲۰۲۴ پنج برابر خواهد شد و یقیناً این رشد، همراه با ارائه‌ انواع خدمات محتوایی دیجیتال به مشترکین تلفن همراه خواهد بود.

اما ارائه خدمات مالی نیازمند پیش نیازهایی است تا امنیت داده ها و برطرف شدن مسائل حقوقی را در فضای آنلاین تأمین کند. در حال حاضر عدم رشد کسب و کارهای فین تکی در ایران در واقع نشأت گرفته از عدم پیاده سازی دقیق قوانین و مقررات حوزه تجارت الکترونیکی است.

امروزه در دنیا اپراتورها با ورود به حوزه تجارت الکترونیکی خدمات ارزش افزوده ویژه ای به کاربران خود ارائه می دهند. طبق گزارش The Mobile Economy 2019 اپراتورهای موبایل به کمک شرکت‌های همکار و شرکای خود علاوه بر خدمات ارتباطی، خدماتی در حوزه مالی و تجارت الکترونیکی ارائه می دهند.

دغدغه کسب و کارهای آنلاین و راه حل ناقصی به اسم شاهکار

یکی از موانع بر سر راه کسب و کارهای فین تکی که در جلسه هم اندیشی فین تک ها با وزیر اقتصاد، دکتر فرهاد دژپسند، صحبت شد، بحث احراز هویت کاربران است. البته اگر گفته شود که مسئله احراز هویت یکی از دغدغه های همه کسب و کارهای آنلاین است، پر بی راه هم نگفته ایم. در حال حاضر برای احراز هویت کاربران از سامانه شاهکار استفاده می شود. سرویس شاهکار یعنی احراز هویت و بررسی تطبیق شماره تلفن همراه با کد ملی صاحب خط تلفن. با توجه به اجرایی شدن استفاده از این سرویس در حوزه های مختلف مانند فین تک ها، پرداخت یاری ها و پلتفرم های خرید و فروش آنلاین سرویس احراز هویت سامانه شاهکار مشکلاتی را برای این گروه از استفاده کنندگان در پی داشته است.

شاید این مطلب برایتان جالب باشد: احراز هویت، گلوگاهی که بقای کسب و کارهای اقتصاد مشارکتی را به خطر انداخته است

سیم کارت های بی نام و نشان امروزه یکی از مشکلات گریبان گیر کسب و کارهای اینترنتی است. چراکه بسیاری از دارندگان چنین سیم کارت هایی به راحتی می توانند در سایت های آگهی آنلاین و پرداخت یارها خدمات دریافت کنند بدون آنکه شناسایی شوند. در واقع شاهکار یک سطح قلیلی از احراز هویت را انجام می دهد که به راحتی کلاهبرداران می توانند آن را دور بزنند.

راه حل اپراتورهای همراه برای جلوگیری از کلاهبرداری در دنیا

در دنیا برای شناسایی دقیق دارنده سیم کارت از ویژگی های بایومتریک برای ثبت نام و فعالسازی سیم کارت استفاده می کنند. به عنوان مثال در کشور نیجریه از افراد برای ثبت نام و فعالسازی اثر انگشت گرفته می شود. همچنین در کشور پاکستان نیز همین روند برای دارندگان سیم کارت اتفاق می افتد. با اینکار، اگر فعالیت مجرمانه ای با یک سیم کارت صورت بگیرد به راحتی می توان دارنده سیم کارت را ردگیری و شناسایی کرد.

راه حل e-KYC برای اپراتورها

خدمات e-KYC امروزه در دنیا برای بسیاری از خدمات آنلاین از جمله فعالسازی سیم کارت به صورت الکترونیکی استفاده می شود. با استفاده از سرویس  e-KYC هویت دارندگان سیم کارت با درجه اطمینان بالا صحت سنجی شده و همچنین تجربه کاربری بالا را برای مصرف کنندگان به ارمغان خواهد آورد.

نحوه استفاده نمونه های اپراتور خارجی از e-KYC

با اینکار سیم کارت های مجهول الهویه حذف شده و زمینه را برای رشد و پیدایش کسب و کارهای آنلاین فراهم آورده است. به عنوان مثال، یکی از شرکت های نرم افزاری اتریش محصول BioID را برای مشتریان خود درست کرده است که در زمینه هویت دیجیتال فعالیت دارد. با اینکار کاربران می توانند بدون مراجعه حضوری فیزیکی سیم کارت خود را فعال کنند. هویت دیجیتال BioID با استفاده از هوش مصنوعی، نظیر Liveness Detection و پردازش تصویر Image Processing، کاربران را به صورت آنلاین احراز هویت می کند که همین امر باعث می شود علاوه بر حذف مراجعه حضوری، هویت دارندگان سیم کارت ها به صورت دقیق شناسایی شود. احراز هویت دقیق کاربران یعنی کاهش کلاهبرداری، چراکه بعد از ارتکاب جرم از طریق تلفن همراه دارنده سیم کارت به راحتی قابل ردیابی است.

اهمیت استفاده از e-KYC در اپراتورهای همراه دنیا

بهبود تجربه کاربری

با توجه به احراز هویت دیجیتال، دیگر نیازی نیست کاربران نیازی به حضور فیزیکی در شعب داشته باشند. بسیاری از مشترکان، طبق یک گزاش ۷۶٪ آنها، خواهان استفاده از خدمات دیجیتال هستند. چراکه با پیاده سازی احراز هویت دیجیتال تمامی فرآیند فعالسازی سیم کارت به صورت آنلاین انجام می شود، بدون آنکه نیازی باشد تا از اپلیکیشنی خارج شوند یا انتظار طولانی برای فعال شدن سیم کارت خود داشته باشند. همچنین با اینکار خدمات دهی اپراتورها به کاربران تسهیل و متمرکز خواهد شد.

ارتقا دقت در احراز هویت

از آنجایی که احراز هویت دیجیتال با استفاده از هوش مصنوعی هویت کاربران را صحت سنجی می کند، فرآیند احراز هویت از دقت بالایی برخوردار خواهد بود. به عنوا مثال با استفاده از OCR تمامی اطلاعات کارت شناسایی افراد به راحتی خوانده می شود. بنابراین خطا و قضاوت انسانی حذف شده و همچنین هزینه های مربوط نیروی انسانی برای کسب و کارها کاهش پیدا خواهد کرد.

بالا رفتن امنیت

همانطور که اشاره شد، می توان گفت اصلی ترین دلیل کشورهای پیشرو برای استفاده از هویت دیجیتال بحث امنیت است. استفاده از پلتفرم های احراز هویت دیجیتال که از الگوریتم هایی نظیر شناسایی چهره Face Recognition بهره می برند باعث خواهد شد که هویت های جعلی در عرض چند ثانیه شناسایی شود. بدین صورت که تصویر کاربری که از خود ویدئو گرفته است با عکس کارت شناسایی کاربر مقایسه می شود. همچنین با استفاده از احراز هویت دیجیتال بسیاری از تبانی ها که می تواند در حضور فیزیکی اتفاق بیفتد از بین خواهد رفت.

شاید این مطلب برایتان جالب باشد: چرا کسب و کار ها باید به جمع پذیرندگان پلتفرم امن هویت دیجیتال یوآیدی بپیوندند؟

چه فرصت هایی e-KYC برای اپراتورها در آینده فراهم خواهد آورد؟

هویت دیجیتال احراز شده می تواند فرصت های بسیاری را برای کاربران فراهم کند تا بتوانند خدمات مرتبط با تلفن همراه یا دولت را انجام دهند.

  • انجام پرداخت با استفاده از تلفن همراه
  •  
  • بانکداری دیجیتال یا کسب و کارهای حوزه فین تک
  • خدمات دولتی، نظیر: پرداخت مالیات، رأی دادن، بیمه و خدمات درمانی بهداشتی
  • اینترنت اشیا

خدماتی که به آن اشاره شد در آینده به راحتی می توانند توسط تلفن همراه صورت پذیرد و هویت دیجیتال زمینه ساز پیدایش چنین خدمات آنلاینی است. با پیاده سازی فرآیند احراز هویت در فضای آنلاین و بهره گیری از هوش مصنوعی به راحتی می توان خدماتی از این دست را برای کاربران تسهیل کرد.

یوآیدی UID پلتفرم امن احراز هویت دیجیتال

پلتفرم امن احراز هویت دیجیتال e-KYC یوآیدی قادر است تا با بهره گیری از هوش مصنوعی فرآیند احراز هویت و فعالسازی سیم کارت را با بالاترین درجه اطمینان انجام دهد. در نتیجه سیم کارت های مجهول با انجام دقیق احراز هویت یوآیدی از بین خواهند رفت که زمینه ساز پیدایش کسب و کارهای جدید و همچنین پیاده سازی واقعی دولت الکترونیک خواهد بود.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه