نحوه تغییر شماره تماس در سامانه ثنا

نحوه تغییر شماره تماس در سامانه ثنا

شاید تا به حال برای شما هم پیش آمده که در سامانه‌‌ای ثبت نام کرده‌اید یا حساب بانکی باز کرده‌ید اما پس از مدتی شماره موبایل خود را تغییر داده‌اید و خط جدیدی خریداری کرده‌اید و مجبوید که شماره تماس خود را در تمامی سامانه‌ها و بانک‌ها تغییر دهید. یکی از سامانه‌هایی که بسیاری از ما با آن سر و کار داریم، سامانه ثنا است. اگر قصد تغییر شماره تماس در سامانه ثنا را دارید، به راحتی، هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی، می‌توانید به ویرایش شماره موبایل در ثنا را انجام دهید. ما در این مطلب می‌خواهیم به صورت گام به گام نحوه تغییر شماره تماس در سامانه ثنا را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

مختصری درباره سامانه ثنا

در سال ۱۳۹۵ و همگام با برنامه‌های دولت برای بهبود خدمات آنلاین مراکز دولتی به منظور جلوگیری از حضو و ازدحام مردم در شعب مختلف دادگاه‌ها و دادسراها، قوه قضاییه سامانه‌ای را به نام سامانه ثنا راه‌اندازی کرد تا خدمات خود را به صورت آنلاین به مردم ارائه دهد. به کمک این سامانه، بسیاری از خدمات به صورت آنلاین و بدون نیاز به حضور فیزیکی فرد ارائه می‌شود. البته برای ارائه این خدمات، نیاز به طی کردن مراحلی است که امنیت آنلاین متقاضی را افزایش می‌دهد. یکی از مراحل، ثبت شماره موبایل معتبر و تایید آن از طریق ارسال کد پیامک است. اعلام شماره موبایل صحیح به سامانه ثنا به این منظور انجام می‌شود که فرد بتواند ابلاغیه‌ها و سایر موارد را از طریق پیامک ثنا دریافت کند و بلافاصله با مراجعه به حساب کاربری خود از جزئیات باخبر شوند.

اعلام شماره موبایل به ثنا به معنای این نیست که این شماره قابل تغییر نیست. اگر به هر دلیلی سیم کارت خود را عوض کردید و نمی‌توانید پیامک‌های ثنا را دریافت کنید، ضروری است که برای تغییر شماره موبایل در سامانه ثنا اقدام کنید. در ادامه نحوه تغییر شماره تماس در سامانه ثنا را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

 

تغییر شماره تلفن در سامانه ثنا چگونه است؟

برای تغییر شماره موبایل در سامانه ثنا دو روش وجود دارد:

  1. مراجعه حضوری به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی با در دست داشتن مدارک احراز هویت.
  2. مراجعه غیرحضوری و آنلاین به سایت سامانه ثنا برای تغییر شماره تماس.

با توجه به در دسترس بودن همیشگی اینترنت و کوتاه و آسان بودن روند تغییر شماره تماس در سامانه ثنا، اکثر افراد ترجیح می‌دهند که خودشان با مراجعه به وبسایت سامانه ثنا، شماره موبایل را تغییر دهند. این کار تنها چند دقیقه طول می‌کشد و فقط کافی است چند مرحله را طی کنید. در ادامه به مراحل تغییر شماره موبایل در سایت سامانه ثنا می‌پردازیم.

راهنمای گام به گام تغییر شماره موبایل در سایت سامانه ثنا

در مطالب قبلی در مورد ثبت‌نام ثنا نکاتی را با شما به اشتراک گذاشته‌ایم. در ادامه به بررسی مراحل تغییر شماره موبایل در این سامانه می‌پردازیم.

مرحله اول) در مرحله اول، وارد وبسایت سامانه ثنا به آدرس adliran.ir شوید. اگر از طریق موتور جست و جوی گوگل کلمه سامانه ثنا را سرچ کنید، اولین لینک با همین آدرس و با عنوان «سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی» را انتخاب کنید.

مرحله دوم) در صفحه باز شده، گزینه تغییر اطلاعات در بالای صفحه را انتخاب نمایید.

تغییر شماره در ثنا مرحله 1

مرحله سوم) در این مرحله باید بر اساس حقیقی یا حقوقی بودن شخصیت خود، اطلاعات مورد نیاز سامانه را وارد کنید. اگر شخص حقیقی هستید، با استفاده از شماره ملی و رمز شخصی ثنا می‌توانید به مرحله بعد بروید.

تغییر شماره در ثنا مرحله 2

مرحله چهارم) در این مرحله، کد شش رقمی به شماره همراه قبلی شما ارسال می شود که باید آن را در کادر وارد کنید. بعد از وارد کردن، می‌توانید وارد مرحله بعد شوید.

تغییر شماره در ثنا مرحله 3

مرحله پنجم) در این مرحله، صفحه‌ای باز می‌شود که اطلاعات هویتی شما در آن نوشته شده است. در منوی بالا، گزینه «تغییر اطلاعات تماس» را انتخاب کنید.

تغییر شماره در ثنا مرحله 4

مرحله ششم) با وارد شدن به تب تغییر اطلاعات تماس، پست الکترونیکی و شماره موبایلی که از قبل وارد کرده‌اید نمایش داده می‌شود. کافی است شماره موبایل قبلی خود را در کادر پاک کنید و شماره همراه جدیدتان را وارد کنید.

تغییر شماره در ثنا مرحله 5

مرحله هفتم) بعد از تغییر دادن شماره تماس، روی گزینه «ارسال کد امنیتی برای موبایل» کلیک کنید تا یک کد ۶ رقمی بر روی شماره موبایل جدیدی که وارد کرده‌اید، فرستاده شود. این کد را در کادر «کد امنیتی» وارد کنید و سپس گزینه «تایید کد امنیتی» را بزنید.

در پایان و پس از تایید کد امنیتی ارسالی به موبایل جدیدتان، شماره تماس شما در سامانه ثنا تغییر خواهد کرد و از این پس تمامی پیامک‌های مرتبط با سامانه ثنا را از طریق خط جدیدتان دریافت خواهید کرد.

تغییر شماره تماس در ثنا بدون شماره قبلی

همان‌طور که در مراحل تغییر شماره موبایل در سامانه ثنا مشاهده کردید، برای انجام این تغییر پیامک‌هایی به شماره تماس قبلی شما ارسال می‌شود که نیاز است تا کد دریافتی به خط قبلی را در سامانه وارد کنید. یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای کاربران در این مرحله به وجود می‌آید این است که آیا می‌توان بدون دسترسی داشتن به شماره تماس قبلی، شماره موبایل جدید خود را در سامانه ثنا وارد کرد؟ اگر سیم کارت قبلی گم شده باشد یا سوخته باشد، آیا امکان تغییر شماره ثنا بدون شماره قبلی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر شماره تماس ثبت شده قبلی خود را نداشته باشید، نمی‌توانید از روش غیر حضوری و آنلاین شماره تماس خود را تغییر دهید و باید حتماً به صورت حضوری و با در دست داشتن مدارک هویتی به مراکز مربوطه مراجعه کنید.

 

چند نکته مهم درباره تغییر شماره تلفن در سامانه ثنا

برای تغییر سریع و بدون مشکل شماره تماس در سامانه ثنا، نکات مهمی در مورد نحوه ویرایش وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • برای تغییر شماره تماس در سامانه ثنا، حتماً زبان صفحه کلید خود را در حالت انگلیسی قرار دهید.
  • برای تغییر شماره تماس در ثنا باید حتماً سیم کارت قبلی خود را فعال داشته باشید تا کد امنیتی ارسالی را در کادر وارد کنید. بدون داشتن سیم کارت قبلی، تغییر شماره تماس در سامانه ثنا از روش غیر حضوری امکان‌پذیر نخواهد بود.
  • رمز موقت دریافتی از سامانه ثنا دارای مدت زمان معین و تاریخ انقضا هستند. اگر رمز را بعد از مدت زمان معین وارد کنید، با خطا مواجه می‌شود و باید رمز موقت دیگری دریافت کنید.

و در پایان این که… 

تغییر شماره تماس در سامانه ثنا به صورت غیر حضوری کار دشواری نیست. اگر سیم کارت قبلی خود را فعال دارید، به راحتی می‌توانید با مراجعه به  وبسایت ثنا و با استفاده از راهنمای مرحله به مرحله‌ای که در این مطلب قرار دادیم، شماره موبایل خود را تغییر دهید. بعد از طی کردن تمام مراحل تغییر شماره، پیامکی برای شما مبنی بر موفقیت‌آمیز بودن تغییر ارسال می‌شود. امیدواریم این مطلب به شما در تغییر شماره‌یتان در این سامانه کمک کرده باشد.

یوآیدی اولین سرویس احراز هویت دیجیتال (e-KYC) در ایران است.  با یوآیدی، احراز هویت غیرحضوری از جمله احراز هویت سامانه ثنا و احراز هویت سجام را به کمک هوش مصنوعی و تشخیص چهره در کوتاهترین زمان انجام دهید.

برای امتیاز دادن کلیک کنید!
[تعداد نظر: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط