چرا یوآیدی از نظر مردم و جامعه فین‌تکی، نوآورانه است؟

همزمان با آخرین رویداد فیناپ در سال ۹۸، ۱) نوآورانه ترین اپلیکیشن، راهکار یا محصول، ۲ ) تاثیرگذارترین نهاد، سازمان یا شرکت و ۳) افراد در حوزه فین‌تک معرفی شدند. یادبود این رویداد در دو بخش، “رای مردمی” و “رای داوران” به برگزیدگان اهدا شد.

یوآیدی در بخش اپلیکیشن، راهکار یا محصول نوآور در بین ۶ نامزد، هم از نظر مردم و هم از دیدگاه هیات داوران نوآورانه‌ترین راهکار شناخته شد و مقام اول را کسب کرد. در این مطلب سعی داریم دلیل انتخاب شدن یوآیدی از نظر مردم و داوران جامعه فین‌تک را تشریح کنیم.

دغدغه‌های مشترک مردم و کسب و کارها در احراز هویت

مراجعه حضوری

بر اساس آمار، افراد در جهان ۱۱۰ میلیارد ساعت در سال برای احراز هویت حضوری وقت صرف می‌کنند. در عصری که اکثر تعاملات افراد در فضای دیجیتال رخ می‌دهد کاربران خواهان آن هستند که این فرآیندها و تعاملات به صورت کامل آنلاین انجام شود و بتوانند از ایستادن در صف بانک، ماندن در ترافیک، پر کردن فرم‌های طولانی برای ثبت نام و نیاز به همراه داشتن مدارک شناسایی خلاص شوند. از طرف کسب و کارها نیز، مخصوصا در بانک‌ها، ۸۰ الی ۹۰ درصد هزینه‌های بانک‌ها مربوط به شعبه‌های فیزیکی برای احراز هویت مشتریان است بنابراین علاوه بر کاربران و مشتریان، کسب و کارها نیز مشتاق هستند که تمام فرآیندهای خود را دیجیتالیزه کنند.

اعتماد

اعتماد لازمه و پیش شرط شکوفایی و رونق اقتصادی در دنیای دیجیتال است به خصوص در پلتفرم‌های مشارکتی. بروز جعل هویت و تخلفات صورت گرفته در پلتفرم‌های مشارکتی مانند اسنپ، دیوار، جا با ما و غیره باعث شده است که اعتماد مردم در این پلتفرم‌ها کاهش پیدا کند و کاربران کم‌تر به اشخاص ناشناس در این پلتفرم‌ها اعتماد کنند. طبق نظر سنجی‌ها ۷۱ درصد کاربران بیان کردند که در پلتفرم‌های مشارکتی تشخیص هویت کاربران برای آن‌ها خیلی مهم است. از طرفی این پلتفرم‌ها سهم عظیمی از بازار و خدمات دریافتی روزانه مردم را در دست دارند. و به هیچ وجه تمایل ندارند این سهم بازار را از دست دهند بلکه خواهان افزایش این سهم هستند که این هدف محقق نمی‌شود مگر با احراز هویت دقیق و آسان کاربران.

امنیت

امنیت نیز مانند اعتماد در گسترش تعاملات دیجیتال برای هر دو طرف کاربر و کسب و کار نقش پر اهمیتی دارد به طوری که کاربران همیشه نگران درز اطلاعاتشان هستند و کسب و کارها هراس دارند که با هک اطلاعات کاربرانشان، مشتریان خود را از دست بدهند همانند اتفاقی که اخیراً حتی برای یکی از کسب وکارهای داخلی افتاده است. بنابراین نیاز به ایجاد پلتفرمی غیرقابل نفوذ و جعل را برای هر دو طرف ملموس‌تر ساخته است.

تجربه کاربری

طبق نظرسنجی‌ها ۴۳ درصد از کاربران، فرآیندهای احراز هویت کسب و کارها را بسیار دشوار می‌دانند و کسب و کارها خود نیز بر این موضوع اذعان دارند به طوری که طبق نظرسنجی‌ها ۴۴ درصد کسب و کارها اعلام کرده‌اند که کاربرانشان باور دارند که فرآیند احراز هویت آن‌ها پیچیده است. بنابراین ایجاد فرآیندی کاربرپسند برای احراز هویت در فضای دیجیتال، هم برای کاربر و هم برای کسب و کار نیازی مبرم است.

آیا راهکارهای حاضر جوابگوی این دغدغه‌ها است؟ و تفاوت آن‌ها با یوآیدی چیست؟

در سال های اخیر دولت با راه‌اندازی سامانه امتا سعی داشته تا فضای آنلاین را امن‌تر کند و بتواند کلاهبرداری‌هایی را که انجام می‌شود پیگیری کند. البته باید سامانه امتا را استعلام اطلاعات دانست تا احراز هویت. سامانه امتا در واقع شبیه به ترکیبی از پایگاه‌های داده‌ای و شماره تلفن همراه است که دارای اشکالات و نواقصی است. طبق گفته بهنام امیری معاون تسهیل تجاری توسعه کاربردهای مرکز توسعه تجارت الکترونیک میزان دقت سامانه امتا برابر با ۸۰ درصد است، که ۲۰ درصد خطا در فرآیند احراز هویت عدد بسیاری بالایی است.

در جدول زیر روش‌های مختلف احراز هویت از نظر، اطمینان، دسترس‌پذیری، هزینه و تجربه کاربری مقایسه شده است.

مقایسه روش‌های مختلف احراز هویت از نظر، اطمینان، دسترس‌پذیری، هزینه و تجربه کاربری
مقایسه روش‌های مختلف احراز هویت از نظر، اطمینان، دسترس‌پذیری، هزینه و تجربه کاربری

اما یوآیدی را می توان احراز هویت از طریق ویژگی های بایومتریک، کارت های شناسایی و شماره تلفن همراه دانست که با سامانه هایی نظیر شاهکار اطلاعات کاربران چندباره صحت سنجی می شوند. و از آنجایی که ویژگی بایومتریک هر انسان منحصر به فرد است، از درجه اطمینان بسیاری بالایی برخوردار است.

حال در ادامه سامانه امتا و پلتفرم یوآیدی را در چهار دسته درجه اطمینان، دسترس‌پذیری، هزینه و تجربه کاربری مورد بررسی قرار می دهیم:

مقایسه روش یوآیدی با سامانه امتا از نظر درجه اطمینان، دسترسی، هزینه و تجربه کاربری
مقایسه روش یوآیدی با سامانه امتا از نظر درجه اطمینان، دسترسی، هزینه و تجربه کاربری

ارزش‌های ایجادی یوآیدی

یوآیدی با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و ویژگی‌های بیومتریک تجربه کاربری مطلوبی را برای کاربران ایجاد کرده است که به تسهیل، تسریع و ایجاد اعتماد در دریافت خدمات مالی کمک شایانی می‌کند. علاوه بر این، این پلتفرم با حذف مراجعه حضوری میزان درآمد از دست رفته و نرخ رها کردن خدمات بدلیل فرآیند احراز هویت طولانی را کاهش خواهد داد، چرا که امکان اثبات هویت را در هر زمان و هر مکانی ممکن ساخته است. نمونه ای از کاربردهای یوآیدی در زندگی روزمره افراد را در لیست زیر مشاهده می‌کنید:

  • پلتفرم های آگهی فروش و آنالین مثل دیوار و شیپور
  • بانک ها برای باز کردن حساب و انجام تراکنش باال بدون مراجعه به حضور فیزیکی
  • ایجاد سامانه اطلاعاتی یکپارچه در حوزه بهداشت (حذف اجاره دفترچه های بیمه و در نتیجه کوتاه شدن دست دلالان. علاوه بر این نیاز واقعی کشور به داروهای خاص و مدیریت صادارات و واردات شناسایی خواهد شد.)
  • کسب و کارهای فین تک (کیف پول های الکترونیکی، وام دهی، رمز ارزها و…)
  • اپراتورها تلفن همراه (احراز هویت دقیق سیم کارت ها و بالطبع حذف سیم کارت های مجهول الهویه)
  • کارگزاری های بورس برای ایجاد سامانه یکپارچه و ارائه خدمات در مقیاس وسیع تر
  • و بسیاری دیگر از کسب و کارهای اقتصاد اشتراکی (مانند تاکسی های آنالین و اجاره محل اقامت) در فضای آنلاین که نیازمند احراز هویت کاربران خود هستند.

معرفی یوآیدی

راهکار دانش بنیان یوآیدی ارائه دهنده خدمات e-KYC یا احراز هویت دیجیتال، به عنوان کسب و کار رگ تک فعالیت می‌کند و با رویکرد ارائه راهکار نوین و تحول‌آفرین پا به عرصه فضای دیجیتال ایران گذاشته است این کسب و کار با توسعه فناوری‌ها و الگوریتم‌های هوش مصنوعی سعی می‌کند ریسک احراز هویت در فضای مجازی و به واسطه آن کلاهبرداری‌های اینترنتی را کاهش دهد.

دو شاخص احراز هویت دیجیتال راهکار یوآیدی باعث شده است بالاترین سطح امنیت در فضای دیجیتال تامین شود؛ ۱) ارتباط هویت دیجیتال کاربر با هویت واقعی آن با بررسی کارت شناسایی معتبر آن و ۲) استفاده از ویژگی‌های بیومتریک چهره کاربر برای احراز هویت. با این دو شاخص که استانداردهای الزامی FATF نیز در این زمینه هستند اطمینان حاصل می‌شود که کاربر با هویت واقعی خود وارد فضای مجازی شده است. این شاخص ها با سه الگوریتم هوش مصنوعی یوآیدی؛ تشخیص زنده بودن تصویر (Liveness Detection)، پردازش تصویر (Image Processing) و پرداز متن (OCR) بررسی می‌شود.

برای امتیاز دادن کلیک کنید!
[تعداد نظر: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط