سامانه ثنا خارج از کشور

سامانه ثنا خارج از کشور
ایرانیانی که در خارج از ایران سکونت دارند، گاهی برای انجام امور اداری نیاز به دسترسی به بعضی از سامانه‌های ایران، از جمله سامانه ثنا دارند. نشانی سامانه ثنا طبیعتاً برای ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان داخل کشور متفاوت است. قوه قضاییه با در نظر گرفتن این نیاز ایرانیان، سامانه ثنا اینترنشنال به آدرس international.adliran.ir را راه اندازی کرده است. اگر تابعیت ایرانی داشته باشید، ثبت نام سامانه ثنا برای ایرانیان خارج از کشور به راحتی از طریق سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی قابل انجام است و پرداخت آن نیز به صورت آنلاین امکان‌پذیر است. ورود به سامانه ثنا برای ایرانیان خارج از کشور به کمک ثبت نام، احراز هویت و تکمیل مراحل می‌توانند از امکانات سامانه ثنا استفاده کنند. در این مطلب قصد داریم به بررسی ثبت نام سامانه ثنا برای ایرانیان خارج از کشور و نحوه انجام آن بپردازیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.
فهرست مطالب

سامانه ثنا اینترنشنال، سامانه احراز هویت برای خارج از کشور

سامانه ثنا یک سامانه الکترونیکی است که زیر نظر قوه قضاییه فعالیت دارد. هدف اصلی این سامانه، ارائه خدمات در زمان کمتر و افزایش کیفیت در ارائه خدمات قضایی به کاربران است. سامانه ثنا در سال ۱۳۹۵ راه‌اندازی شده است و امکان پیگیری پرونده‌های قضایی و مشاهده ابلاغیه قضایی را فراهم می‌کند. همچنین، هدف‌های دیگری مانند کاهش هزینه‌های کاربران، کاهش میزان مراجعه‌های غیرضروری و ایجاد نظم در مراکز قضایی نیز در راه‌اندازی این سامانه مد نظر قرار گرفته است. سامانه ثنا تمامی خدمات احراز هویت کاربران ایرانی را ارائه می‌دهد و با عضویت در این سامانه و دریافت برگه ثنا، امکان دریافت وام از برخی مؤسسات و بانک‌ها نیز وجود دارد.

از آن جایی که این سامانه با IP ایران در دسترس بود، ایرانیان خارج از کشور امکان دسترسی به آن را نداشتند. خوشبختانه قوه قضاییه این سامانه را در اختیار ایرانیان خارج نیز قرار داد. سامانه ثنا برای ایرانیان خارج کشور، ثنا اینترنشنال نام گرفته و از طریق جستجوی International adliran در گوگل یا آدرس اینترنتی international.adliran.ir در دسترس است.

ایرانیان خارج از کشور با ثبت نام در سامانه ثنا اینترنشنال و دریافت کد ثنا، می‌توانند مانند ایرانیان داخل کشور به تمامی امکانات سامانه ثنا دسترسی داشته باشند.

کاربرد سامانه ثنا برای ایرانیان خارج کشور

خدمات سامانه ثنا هم برای ایرانیان داخل کشور و هم برای ایرانیان خارج از کشور شامل موارد زیر است:

 •       مشاهده ابلاغیه‌ها
 •       مشاهده متن دادنامه‌ها
 •       درخواست و دریافت گواهی سوء پیشینه
 •       ثبت لایحه
 •       ثبت شکواییه
 •       مشاهده خلاصه پرونده
 •       دریافت نوبت قضایی
 •       ثبت و اصلاح دادخواست بدوی دیوان عدالت اداری
 •       ثبت و اصلاح تجدید نظردیوان عدالت اداری
 •       استعلام سوابق محکومیت‌های مالی
 •       استعلام مدارک قضایی
 •       استعلام وضعیت وکیل

خدمات یوآیدی

احراز هویت ثنا از طریق پلتفرم یوآیدی در کوتاه‌ترین زمان و به روزترین تکنولوژی‌های هوش مصنوعی ai انجام می‌شود و می‌توانید در کمتر از ۳ دقیقه با بالاترین دقت احراز هویت شوید.

نحوه ثبت نام ثنا برای افراد خارج از کشور

ثبت نام ثنا خارج از کشور به راحتی امکان‌پذیر است. مراحل ثبت نام سامانه ثنا برای ایرانیان خارج از کشور عبارتند از:

 1. در مرحله اول باید وارد سامانه ثنا شوید. ورود به سامانه ثنا برای ایرانیان خارج از کشور از طریق آدرس international.adliran.ir امکان‌پذیر است.
 2. از میان انتخاب‌ها، گزینه “سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی” را انتخاب کنید.
 3. در پنجره باز شده، روی “سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک قضایی” کلیک کنید.
 4. وارد سامانه شوید و روی گزینه “ثبت نام برخط شخص حقیقی” کلیک کنید.
 5. اطلاعات شخص خود از جمله کد ملی، تاریخ تولد و شماره سریال شناسنامه را وارد کنید و سپس کد امنیتی را درج کنید. گزینه “ادامه” را فشار دهید و وارد مرحله بعد شوید.
 6. شرایط استفاده از سامانه ثنا را مطالعه کنید و سپس روی گزینه تایید کلیک کنید و به مرحله بعد بروید.
 7. در مرحله هفتم، اطلاعات شناسنامه‌ای خود را وارد کنید و روی گزینه “مرحله بعد” کلیک کنید.
 8. اطلاعات تماس خود شامل شماره تلفن ثابت و شماره موبایل را وارد نمایید و وارد مرحله بعدی شوید.
 9. اطلاعات مربوط به محل سکونت یا محل کار خود رذ وارد کنید. توجه داشته باشید که آدرس محل سکونت شما همان آدرسی است که اکنون در خارج از کشور دارید.
 10. میزان تحصیلات و شغل خود را تعیین کنید و سپس روی دکمه ثبت اطلاعات اولیه کلیک کنید.
 11. یک کد از طرف ثنا به شماره موبایلی که درج کرده‌اید ارسال می‌شود. کد را در قسمت مربوطه وارد نمایید.
 12. در این مرحله باید احراز هویت آنلاین انجام شود. از میان پلتفرم‌ها، احراز هویت یوآیدی را انتخاب کنید و روی دکمه پرداخت هزینه کلیک کنید. 
 13. برای پرداخت هزینه احراز هویت، وارد صفحه پرداخت اینترنتی بانک می‌شوید. هزینه را به کمک کارت بانکی پرداخت نمایید.
 14. بعد از پرداخت و انجام مراحل احراز هویت، ثبت نام ثنا به پایان می‌رسد.

 در ادامه با نحوه احراز هویت سامانه ثنا برای ایرانیان خارج از کشور هم آشنا خواهیم شد.

ثبت نام ثنا خارج از کشور با موبایل

از آن جایی که این روزها اکثر کارهای ما با گوشی انجام می‌شود، شاید بسیاری از ما ترجیح دهیم که کار ثبت نام ثنا را هم با گوشی انجام دهیم. قوه قضاییه به منظور بهبود تجربه کاربری، اپلیکیشنی به نام “عدالت همراه” طراحی کرده است که می‌توانید امکانات مختلف قوه قضاییه را روی گوشی در دسترس داشته باشید. مشاهده ابلاغیه‌ها، دریافت نوبت، ثبت شکواییه و دیگر امکانات ثنا از طریق موبایل با این اپلیکیشن در دسترس است.

در حال حاضر امکان ثبت نام ثنا با گوشی برای ایرانیان خارج از کشور وجود ندارد. ایرانیان خارج از کشور باید ابتدا در سامانه ثنا از طریق دسکتاپ ثبت نام کنند و سپس با استفاده از گوشی از خدمات سایت بهره‌مند شوند.

ابتدا با توجه به نوع سیستم خود (اندروید یا iOS) اپلیکیشن عدالت همراه را دانلود کنید. سپس وارد برنامه شوید و کد ملی و رمز عبور خود را وارد کنید. به این ترتیب وارد برنامه می‌شوید و می‌توانید از قسمت‌های مختلف اپلیکیشن استفاده کنید.

از امکانات این اپلیکیشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشاهده ابلاغیه‌های قضایی
 • دریافت اطلاعات پرونده
 • نظرسنجی
 • صدور گواهی عدم سوء پیشینه

سامانه احراز هویت برای خارج از کشور

هم ایرانیان داخل کشور و هم ایرانیان خارج از کشور باید برای استفاده از خدمات سامانه ثنا، احراز هویت خود را انجام دهند. برای احراز هویت غیرحضوری ثنا از خارج از ایران، مراحل زیر را طی کنید:

 1. وارد سامانه ثنا اینترنشنال به آدرس international.adliran.ir شوید و طبق مراحل گفته شده در قسمت ثبت نام، نام‌نویسی را انجام دهید.
 2. بعد از انتخاب پلتفرم احراز هویت یوآیدی و پرداخت هزینه، طبق مراحل گفته شده، با وب کم عکسی از چهره خود بگیرید.
 3. سپس از شما خواسته می‌شود تا امضای الکترونیکی خود را درج کنید. بعد از درج، دکمه ثبت و ادامه را انتخاب کنید.
 4. برای اطمینان از زنده بودن تصویر و جلوگیری از تقلب و جعل هویت احتمالی، از شما خواسته می‌شود که یک عبارت را بخوانید و سپس آن را به صورت ویدیو ضبط کنید. بعد از ضبط ویدیو رو گزینه ثبت کلیک کنید و ویدیو را ارسال نمایید.
 5. بعد از ارسال ویدیو، احراز هویت شما به اتمام می‌رسد.

اگر فرآیند احراز هویت شما انجام نشود، ثبت ثنا نیمه‌کاره خواهد بود و نمی‌توانید از خدمات آن استفاده نمایید. احراز هویت برای ایمنی بیشتر در استفاده از خدمات اینترنتی است و مانع از هرگونه تقلب احتمالی در روند ثبت نام می‌شود.

شرایط ثبت نام سامانه ثنا برای ایرانیان خارج کشور

ایرانیان خارج از کشور مانند ایرانیان داخل کشور نیاز به مدارک خاص برای ثبت نام در سامانه ثنا اینترنشنال دارند. شرط ثبت نام ثنا خارج از کشور عبارت است از:

 • داشتن تابعیت ایرانی
 • داشتن کد ملی
 • داشتن امکان پرداخت ریالی از درگاه بانکی

مدارک لازم برای ثبت نام و احراز هویت سامانه ثنا برای ایرانیان خارج کشور

این مدارک شامل موارد زیر است:

 • اسناد هویتی مانند کارت ملی و شناسنانه
 • دسترسی به تلفن همراه برای وارد کردن کد پیامک ثنا
 • داشتن آدرس صحیح و دقیق برای ثبت در سایت

هزینه ثبت نام ثنا برای ایرانیان خارج از کشور چقدر است؟

برای ثبت نام و احراز هویت ثنا نیاز به پرداخت هزینه به صورت ریالی است. هزینه ثبت نام در این سامانه حدود ۱۰ هزار تومان است که باید از طریق کارت‌های عضو شبکه شتاب پرداخت شود. هزینه احراز هویت ثنا متفاوت خواهد بود. به طور کلی، هزینه انجام این فرآیند بسیار جزئی است.

ثبت نام ثنا برای ایرانیان خارج چگونه قابل استعلام و پیگیری است؟

ثبت نام ثنا خارج از کشور

برای استعلام برگه ثنا می‌توانید مجدد به آدرس یعنی international.adliran.ir مراجعه کنید و در قسمت “تغییر اطلاعات”، گزینه “چاپ اطلاعات ثبت نام” را انتخاب نمایید. اکنون با استفاده از گزینه تغییر اطلاعات ثنا، می‌توانید اطلاعات را به صورت فایل ذخیره و آن را چاپ کنید.

سوالات متداول سامانه ثنا خارج از کشور

برای انجام امور قضایی از خارج از ایران وبسایت international.adliran.ir مراجعه کنید و مراحل را همگام با دستور‌العمل‌های این مطلب طی کنید.

داشتن تابعیت ایرانی و امکان پرداخت آنلاین به صورت ریالی مهم‌ترین شرایط ثبت نام ثنا خارج از ایران است.

هزینه ثبت نام ثنا از خارج از ایران حدود ۱۰ هزار تومان است.

برای امتیاز دادن کلیک کنید!
[تعداد نظر: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

آخرین مقالات

عضویت در خبرنامه