نحوه مشاهده قرار نهایی در سامانه ثنا

مشاهده قرار نهایی در ثنا
فهرست مطالب

مشاهده قرار نهایی در ثنا که از سمت قوه قضاییه برای هر یک از طرفین دعوی ارسال می‌شود، یکی از چالش‌های پیش روی افرادی است که با این سامانه در تعامل هستند. چرا که در نهایت این پیام قرار نهایی است که به آن‌ها کمک خواهد کرد تا تصمیم نهایی خود را بگیرند. از این رو در این مطلب از یوآیدی قصد داریم، تمامی نکاتی را که برای مشاهده قرار نهایی در ثنا مورد نیاز است، با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. باشد که این اطلاعات بتواند در مورد نحوه کار با سامانه ثنا کمک‌های لازم را در اختیار شما قرار دهد. برای کسب اطلاعات همراه ما باشید.

مشاهده قرار نهایی در ثنا به چه طریقی امکانپذیر است؟

پیام قرار نهایی معمولا از سوی قوه قضاییه برای طرفین دعوی ارسال می‌شود. مشاهده این پیام معمولا تنها با مراجعه به سایت عدل ایران برای هر یک از طرفین امکانپذیر است. به این ترتیب که افراد با مراجعه به بخش الکترونیک سایت عدل ایران وارد صفحه ارسال ابلاغیه مربوط به قرار نهایی شوند. زیرا در این بخش با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود می‌توانند وارد صفحه شخصی خود شده و در حساب کاربری ثنای خود به مطالعه پیام ارسالی بپردازند.

چرا ثبت نام در سامانه ثنا ضروری است؟

طبق قوانین سازمان قوه قضاییه، لازمه استفاده از خدمات این سازمان و یا مراجعه به آن ثبت‌نام در سامانه ثنا و داشتن حساب کاربری در سامانه عدل ایران است. زیرا امکان استفاده از خدمات الکترونیک اعم از پیگیری روند پرونده قضایی و کاهش تعداد مراجعات حضوری به دفاتر و شعبات قضایی با ثبت‌نام در این سامانه برای افراد میسر می‌شود.

نکته قابل توجهی که در خصوص پرونده قضایی افراد وجود دارد و باید مورد توجه قرار گیرد این است که روند اجرای پرونده‌های قضایی از طریق ابلاغیه‌ها و اطلاعیه‌ها اعلام خواهد شد. بنابراین هر فرد با توجه به پیام ارسالی و با مراجعه به بخش مربوطه می‌تواند به مطالعه ابلاغیه‌های ارسال شده اقدام کند. زیرا گزارش تمامی مراحل روند اجرایی پرونده‌های قضایی از طریق سامانه ثنا امکانپذیر است.

جالب است بدانید که مشاهده قرار نهایی در ثنا از مهم‌ترین پیام‌های ارسال شده توسط قوه قضاییه است. زیرا ارسال این پیام توسط قوه قضاییه به طرفین به منزله پایان مراحل رسیدگی و تحقیقی قاضی و کارشناسان پرونده است. بنابراین پس از دریافت پیام قرار نهایی، رای نهایی دادگاه توسط قوه قضائیه ارسال خواهد شد. از این رو افراد باید منتظر این پیام باشند تا بر اساس آن به روند مورد نظر ادامه دهند.

لازم به توضیح است که مشاهده جزئیات پیام نهایی نیز با مراجعه به سامانه عدل ایران و ورود به حساب کاربری و مطالعه ابلاغیه‌ها و پیام‌ها میسر خواهد شد. در ادامه برای ملموس‌تر شدن موضوع به ارائه مطالبی در مورد نحوه مشاهده قرار نهایی در سامانه ثنا می‌پردازیم.

نحوه مشاهده قرار نهایی در ثنا

زمانی که پیام قرار نهایی از سوی قوه قضاییه برای هر پرونده صادر شود، پیامکی به شماره تلفن ثبت شده هنگام ثبت‌نام در سامانه ثنا ارسال می‌شود. از این رو فرد متقاضی متوجه خواهد شد که با مراجعه به سامانه ثنا می‌تواند جزئیات پیام قرار نهایی را مشاهده کند. برای این منظور کافی است به سامانه عدل ایران مراجعه کرده و روند زیر را به ترتیب طی کند:

۱) مراجعه به سامانه عدل ایران

۲) مراجعه به بخش خدمات ویژه

۳) انتخاب سامانه ابلاغیه الکترونیک قضایی

۴) برای مشاهده جزئیات ابلاغیه دو لینک وجود دارد که لازم است با انتخاب سامانه اصلی ابلاغ الکترونیک کار خود را پیش بگیرید.

۵) اکنون در صفحه باز شده مربوط به مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا با ۴ لینک مواجه خواهید بود که برای ادامه باید بر روی لینک ۳ کلیک کنید.

۶) در این مرحله از مشاهده ابلاغیه الکترونیکی احراز هویت سامانه ثنا الزامی خواهد بود. البته افرادی که از قبل در این سامانه ثبت‌نام کرده و احراز هویت شده باشند، به راحت می‌توانند با وارد کردن کدملی و رمز عبور خود وارد سامانه شوند.

۷) در صورتی که فردی کلمه عبور خود را فراموش کرده باشد، با کلیک بر روی گزینه مربوطه، پیامکی که حاوی رمز عبور است را می‌تواند بر روی تلفن همراه خود دریافت کند. البته توجه داشته باشید که رمز عبور، یک رمز عبور موقت است.

۸) در مرحله نهایی از طریق سامانه ثنا پیامکی به شماره تلفن ثبت شده کاربر هنگام ثبت‌نام که باید لزوما متعلق به خود شخص باشد، رمز موقتی ارسال می‌شود.

۹) وارد کردن رمز موقت در کادر مربوطه امکان استفاده از خدمات مربوط به سامانه اعم از پیگیری پرونده قضایی، مشاهده پیام قرار نهایی و آگاهی از جزئیات روند اجرای پرونده قضایی وجود خواهد داشت.

مشاهده پیام قرار نهایی در سایت عدل ایران مستلزم توجه به چه نکاتی است؟

توجه به برخی از نکات برای همه افرادی که از سامانه ثنا استفاده می‌کنند، الزامی است. در ادامه نکاتی را که در مشاهده قرار ابلاغ نهایی دادگاه باید همواره مورد توجه قرار گیرد را با شما عزیزان به اشتراک می‌گذاریم.

  • در پیام قرار نهایی ثبت شده در سامانه ثنا نتیجه پرونده و رای نهایی قاضی قابل مشاهده نیست. بلکه برای مشاهده این پیام نیاز به مراجعه به بخش مشاهده رای صادر شده در سامانه ثنا وجود خواهد داشت.
  • دریافت پیام قرار نهایی در سامانه ثنا به منزله نهایی شدن تصمیم قاضی در خصوص پرونده و به اتمام رسیدن تحقیقات در رابطه با پرونده است.
  • مشاهده قرار نهایی در ثنا مستلزم ثبت‌نام در سامانه ابلاغ ثنا و داشتن نام کاربری و رمز عبور است. لازم به توضیح است که همه افرادی که در قوه قضاییه دارای پرونده هستند باید بی چون و چرا در این سامانه ثبت‌نام کنند.
  • امکان مراجعه حضوری به دادگاه و آگاهی از از زمان پایان رسیدگی به پرونده وجود ندارد. بنابراین مشاهده قرار نهایی در ثنا تنها به شکل الکترونیکی برای شما امکانپذیر است.
  • فراموشی رمز عبور شخصی سامانه ثنا با درخواست رمز عبور موقت قابل تمدید است.
  • محتوای کلی پیام قرار نهایی معمولا به صورت پیامی با عنوان ” در مورد پرونده … قرار نهایی صادر شد … ” خواهد بود.

نتیجه‌گیری

در این مطلب از یوآیدی نکاتی را در خصوص مشاهده قرار نهایی در ثنا را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین به ذکر تمامی جزئیاتی که در خصوص این قرار نهایی باید مورد توجه قرار گیرد، پرداختیم. امیدوارم این مطلب بتواند پاسخگوی سوالات شما در این خصوص باشد. اما در صورت داشتن سوالات بیش‌تر می‌توانید با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به شما پاسخ دهیم.

برای امتیاز دادن کلیک کنید!
[تعداد نظر: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط