راهنمای دریافت ابلاغیه الکترونیکی قضایی

دریافت ابلاغیه الکترونیکی

ارائه خدمات الکترونیک قضایی از طریق سامانه ثنا یکی از مهمترین طرح‌های دستگاه قضایی است. برای این منظور و تسهیل فرآیند ارائه خدمات از سال ۱۳۹۵ سامانه ثنا برای مشاهده ابلاغیه‌های الکترونیکی دادگستری راه‌اندازی شده است. به این ترتیب دریافت ابلاغیه الکترونیکی قضایی هم اکنون تنها از طریق این سامانه صورت می‌گیرد و قوه قضاپیه نیز موظف به ابلاغ اوراق قضایی در بستر آن است.

ابلاغ تمامی اوراق قضایی که در گذشته از طریق ماموران ابلاغ می‌شد، هم اکنون با راه‌اندازی سامانه ثنا از طریق آن صورت می‌گیرد. بنابراین دسترسی به ابلاغیه‌های فیزیکی بدون ثبت‌نام در این سامانه، احراز هویت  و چاپ ابلاغیه‌ها غیر ممکن خواهد بود. در صورتی که شما هم علاقه‌مند به مطالعه راهنمای دریافت ابلاغیه الکترونیکی هستید، تا انتهای این مطلب یوآیدی همراهمان باشید.

ثبت نام در سامانه ثنا به چه شکلی انجام می‌شود؟

در حالت کلی ثبت‌نام در سامانه ثنا به دو صورت امکان‌پذیر است:

۱) ثبت‌نام اینترنتی

ثبت‌نام اینترنتی در این سامانه به سادگی و با مراجعه به درگاه الکترونیکی سامانه ثنا میسر می‌شود. پس ازورود به سامانه تکمیل مراحل ثبت نام به ترتیب زیر انجام می‌شود:

 • انتخاب گزینه ثبت‌نام برخط یا آنلاین
 • وارد کردن کد ملی، تاریخ تولد و شماره سریال شناسنامه
 • وارد کردن کد تصویر موجود در سامانه با اعداد فارسی و انتخاب گزینه ادامه
 • طی کردن مراحل ثبت‌نام و ورود اطلاعات و ثبت اطلاعات اولیه

دریافت ابلاغیه الکترونیکی قضایی

پس از ثبت‌نام اولیه در سامانه ثنا، امکان دریافت ابلاغیه الکترونیی قضایی تنها از طریق احراز هویت در این سامانه میسر خواهد بود. در این مرحله نیز احراز هویت سامانه ثنا از دو طریق امکانپذیر است:

 • مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی با در دست داشتن کارت ملی و دسترسی به شماره تلفن وارد شده به هنگام ثبت‌نام.
  البته لازم به ذکر است که در شهرستان‌هایی که دفتر خدمات الکترونیکی قضایی ندارند، برای دریافت شناسه کاربری و رمز عبور مراجعه به دادگستری حوزه قضایی الزامی است.
 • احراز هویت غیرحضوری سامانه ثنا از طریق کارگزاری یوآیدی.
  برای آشنایی با مراحل احراز هویت غیرحضوری یوآیدی می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

۲) ثبت‌نام در سامانه ثنا با مراجعه به یکی از دفاتر ارائه خدمات الکترونیک قضایی

ثبت‌نام حضوری سامانه ثنا نیز معمولا با مراجعه حضوری به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی امکان‌پذیر است. در این پروسه همراه داشتن کارت ملی، دسترسی به اطلاعات شناسنامه‌ای، ارائه آدرس، شماره تلفن، کدپستی و اخذ امضای الکترونیک توسط مسئول دفتر الزامی است. زیرا احراز هویت این نوع از ثبت‌نام نیز به صورت حضوری صورت می‌گیرد.

برای ورود به سامانه ثنا و دریافت ابلاغیه الکترونیکی به چه ترتیبی باید عمل کنیم؟

پس از تکمیل مراحل ثبت‌نام در سامانه ثنا نوبت به دریافت ابلاغیه الکترونیکی قضایی می‌رسد. لازم به ذکر است که ورود به سامانه ثنا و دریافت ابلاغیه الکترونیکی همیشه از طریق شناسه کاربری و رمز عبور ارائه شده به هنگام ثبت‌نام میسر است.

برای مشاهده ابلاغیه‌های الکترونیکی که معمولا بارگذاری آن‌ها از طریق پیام کوتاه هم به اطلاع فرد می‌رسد، لازم است که در ابتدا به سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی مراجعه شود.

دریافت ابلاغیه الکترونیکی

با وارد کردن کد ملی و رمز شخصی که هنگام ثبت‌نام در اختیار شما قرار داده می‌شود، می‌توانید وارد مرحله دوم شوید. در این مرحله نیز لازم است که کد یک بار مصرفی را که از طریق پیامک به شماره تلفن همراه وارد شده به هنگان ثبت‌نام ارسال می‌شود، وارد نمایید. به این ترتیب مرحله دوم ورود شما به سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی نیز تکمیل می‌شود.

چانچه در مرحله دوم ورود به سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی رمز موقت برای شما ارسال نشود، می‌توانید با انتخاب گزینه ارسال مجدد رمز موقت برای ورود به سامانه اقدام نمایید.

دریافت ابلاغیه الکترونیکی قضایی به چه شکلی صورت می‌گیرد؟

پس از ورود موفق به سامانه، شما به صفحه‌ی زیر منتقل می‌شوید:

دریافت ابلاغیه الکترونیکی

همانگونه که مشاهده می‌کنید، امکان دسترسی به ابلاغیه‌های جدید و مشاهده شده در این پنل به سادگی و با یک کلیک ساده امکانپذیر است. گزینه‌های موجود در این پنل امکان دسترسی به موارد زیر را برای شما میسر می‌کنند:

 • مشاهده و چاپ ابلاغیه‌های جدید :
  در صورتی که ابلاغیه جدیدی برای شما صادر شده باشد، از این قسمت قابل مشاهده است.
 • ابلاغیه‌های مشاهده شده :
  لیستی از ابلاغیه‌هایی که قبلا برای شما ارسال شده است و شما آن‌ها را مشاهده کرده‌اید، در این بخش قرار دارد.
 • دریافت با رمز :
  امکان دریافت ابلاغیه با رمز پرونده مورد نظر در این بخش وجود دارد.
 • دریافت با شماره :
  امکان دریافت ابلاغیه مورد نظر با شماره ابلاغیه که معمولا برای شما پیامک می‌شود، در این بخش وجود دارد.

لازم به توضیح است که تاریخ مشاهده ابلاغیه توسط کاربر در این ساانه ثبت می‌شود. بنابراین تاریخ مشاهده ابلاغیه در حقیقت به عنوان تاریخ ابلاغ محسوب می‌شود. فلذا کلیه آثار قانونی ابلاغ مانند مهلت تجدید نظر برای رای دادگاه نیز از آن تاریخ محاسبه خواهد شد.

به منظور پیشگیری از سوء استفاده احتمالی از اطلاعات شخصی نیز بهتر است پس از مشاهده ابلاغیه، با انتخاب گزینه خروج  از نوار بالای صفحه، از حساب کاربری خود خارج شوید. رعایت این نکته به ویژه در مواردی که از سیستم شخصی خودتان استفاده نمی‌کنید، بسیار ضروری خواهد بود.

همچنین توجه داشته باشید که عدم مراجعه به سامانه ثنا برای مشاهده و دریافت ابلاغیه الکترونیکی قضایی پس از تکمیل فرآیند ثبت‌نام در این سامانه به منزله امتناع از قبول اوراق قضایی می‌باشد. بنابراین عواقب آن بر عهده خود فرد خواهد بود.

در صورتی که رمز ورود به سامانه ثنا را فراموش کنیم، چه باید کرد؟

پس از تکمیل فرآیند ثبت‌نام در سامانه ثنا لازم است که از رمز عبور ارائه شده به دقت مراقبت کنید و آن را به خاطر بسپارید. اما چنان چه بنا به دلایلی امکان دسترسی به این رمز عبور برای شما وجود ندارد، می‌توانید نسبت به بازیابی این رمز طبق مراحل زیر اقدام نمایید:

 1. در ابتدا به سامانه خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید.
 2. در این سامانه باز، در قسمت پایین، هنگام ورود شماره ملی و رمز شخصی گزینه‌ی رمز عبور خود را فراموش کرده‌ام را انتخاب نمایید.
 3. اکنون در صفحه جدیدی که برای شما باز می‌شود، برای بازیابی رمز عبور و ارسال رمز جدید به تلفن همراهتان باید اطلاعات زیر را به دقت وارد نمایید:
  • کد ملی
  • تاریخ تولد بر اساس روز، ماه و سال
  • شماره تلفن همراهی که هنگام ثبت نام وارد کرده‌اید.
  • در صورتی که پست الکترونیکی یا آدرس ایمیل دارید، آن را  وارد کنید. در غیر این صورت، بخش ایمیل را خالی بگذارید.
  • عدد تصویر یا کد امنیتی که در پنل برای شما نمایش داده می‌شود را وارد کنید.
 4. در صورت تایید صحت اطلاعات وارد شده توسط سامانه ثنا، یک کد فعالسازی به تلفن همراه شما پیامک می شود.
  پس از دریافت پیامک، وارد مرحله دوم از ورود اطلاعات می‌شوید:

  • وارد کردن کد فعال‌سازی ارسال شده به شماره تلفن همراهی که هنگام ثبت‌نام وارد کرده‌اید.
  • وارد کردن کد فعال‌سازی ارسال شده به پست الکترونیک در صورت وارد کردن ایمیل.
  • وارد کردن عدد تصویر نمایش داده شده در سامانه.
  • پس از وارد کردن تمامی اطلاعات ذکر شده، کافی است بر روی گزینه دریافت رمز شخصی جدید کلیک کنید تا رمز عبور جدید برای شما ایجاد شود.

پس از طی کردن این مراحل می‌توانید طبق روال عنوان شده در بخش‌های قبل نسبت به مشاهده یا دریافت ابلاغیه الکترونیکی قضایی اقدام کنید. نکته مهمی که در این زمینه باید به آن تجه داشته باشید، این است که در حال حاضر امکان ارسال ابلاغیه‌های قضایی به صورت فیزیکی وجود ندارد. بنابراین دسترسی به سامانه ثنا تنها راه مشاهده این ابلاغیه‌ها خواهد بود.

نتیجه‌گیری

جهان در حال حرکت به سمت دیجیتالیزه شدن است. از این رو امنیت روش‌های احراز هویت نیز به بحث چالش برانگیزی تبدیل شده است. زیرا این تحول عظیم به سیستم امنیتی بالا و روش‌های احراز هویت جدیدی نیاز دارد. بنابراین طبیعی است که تمایل افراد برای استفاده از روش‌های احراز هویت دیجیتال نیز به مراتب بیش‌تر شود.به ویژه این که در عصر دیجیتالی اخیر انجام بسیاری از مناسبات اداری گذشته مانند دریافت ابلاغیه قضایی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

در همین راستا نیز شرکت‌های بزرگ فناوری جهان در حال ابداع بهترین و امن‌ترین راه‌های احراز هویت با استفاده از هوش مصنوعی و مطابق با تکنولوژی‌های روز دنیا هستند تا بیش‌ترین سهم را از این دیجیتالیزه شدن از آن خود کنند.

در راستای استقبال از روش‌های جدید ارائه شده توسط هوش مصنوعی مانند انواع روش‌های احراز هویت دیجیتال توسط کاربران اینترنت، احراز هویت یوآیدی نیز که به عنوان اولین سرویس احراز هویت دیجیتال در کشور شناخته می‌شود، آماده ارائه خدمت به مشتریان است. علاوه بر ارائه این خدمات در سامانه سجام و سامانه ثنا برای دریافت ابلاغیه الکترونیکی ، محصول احراز هویت صرافی های رمزارز را مخصوصا برای این کسب و کارها توسعه و طراحی کرده است. در همین راستا نیز از آخرین فناوری تشخیص چهره بهره می‌جوید تا ارائه خدمات به مشتریان به بهترین شکل ممکن و طبق رضایت مشتری صورت پذیرد.

یوآیدی این فرآیند را با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی مانند یادگیری عمیق و تشخیص زنده بودن چهره کاربر انجام می دهد. با یوآیدی نیازی به تعیین رمزهای عبور و یا حفظ آنها نیست. چرا که خود چهره کاربر و حضور وی مجوز ورود و استفاده کاربر از خدمات مورد نظر می باشد. بنابراین استفاده از سیستم احراز هویت یوآیدی اطمینان بیش‌تری را به کاربران خواهد داد.

برای امتیاز دادن کلیک کنید!
[تعداد نظر: ۱ میانگین: ۱]

2 دیدگاه دربارهٔ «راهنمای دریافت ابلاغیه الکترونیکی قضایی»

 1. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط