چگونه رای نهایی دادگاه را در سامانه ثنا مشاهده کنیم؟

رای نهایی در سامانه ثنا
فهرست مطالب

با الکترونیکی شدن کارهای قضایی اطلاع از رای نهایی صادر شده توسط دادگاه نیز از طریق سامانه ثنا صورت می‌گیرد. به همین منظور نیز لازم است که افراد با چگونگی مشاهده رای نهایی در سامانه ثنا آشنایی کامل داشته باشند. از این رو ما نیز در این مطلب از یوآیدی قصد داریم نحوه مشاهده رای نهایی در سامانه ثنا و اطلاع از حکم دادگاه را با شما عزیان به اشتراک بگذاریم. برای کسب اطلاعاتی در این زمینه پیشنهاد می‌کنم که تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

نحوه مشاهده رای نهایی در سامانه ثنا

اگر بخواهیم به صورت خلاصه بیان کنیم مشاهده رای نهایی در سامانه ثنا که توسط قوه قضائیه برای طرفین دعوی صادر می‌شود، به این ترتیب است که :

 • فرد در ابتدا باید به سامانه عدل ایران مراجعه کند.
 • در سامانه عدل ایران، از بخش الکترونیک به صفحه ارسال ابلاغیه که به قرار نهایی مربوط است، مراجعه کنید.
 • اکنون کافی است با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور به صفحه شخصی خود در سامانه ثنا وارد شده و پیام‌های ارسالی را مطالعه کنید.

اطلاع از رای نهایی در سامانه ثنا چه پیش نیازهایی دارد؟

بر اساس قوانین قوه قضائیه همه افرادی که قصد استفاده از خدمات الکترونیکی قوه قضائیه را دارند، لازم است که در ابتدا به ثبت نام در سامانه ثنا اقدام کنند. از این رو ایجاد حساب کاربری در سایت عدل ایران اولین و مهمترین گام برای استفاده از خدمات الکترونیک قضایی است.

پس از ثبت نام و احراز هویت در سامانه ثنا امکان پیگیری روند پروند قضایی به صورت مرحله به مرحله و به شکل تمام الکترونیک، بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعبات قضایی وجود خواهد داشت.

لازم به توضیح است که گزارش تمامی مراحل مربوط به روند اجرای پرونده قضایی همه افراد از طریق ارسال پیام به بخش اطلاعیه‌ها و ابلاغیه‌ها در سایت سامانه ثنا صورت خواهد گرفت. از این رو با توجه به گزارش‌های موجود در این سامانه و بسته به نوع پیام ارسال شده افراد می‌توانند با مراجعه به بخش‌های مربوطه ابلاغیه‌های خود را مشاهده و مطالعه کنند.

یکی از مهم‌ترین پیام‌هایی که در پنل کاربری برای افراد ارسال می‌شود، پیام مربوط به قرار نهایی پرونده است. ارسال این پیام از سمت قوه قضائیه به منزله اطلاع طرفین دعوی از پایان مراحل رسیدگی به پرونده و تحقیق کارشناسان و قاضی در ارتباط با موضوع پرونده است.

بنابراین ضروری است که افراد پس از دریافت این پیام و منتظر دریافت رای نهایی دادگاه باشند که توسط قوه قضائیه ارسال می‌شود. مشاهده جزئیات مربوط به پیام قرار نهایی با مراجعه به حساب کاربری هر فرد در سامانه عدل ایران میسر می‌شود. قسمت مربوط به اطلاعیه‌ها و ابلاغیه‌های حساب کاربری در این سامانه به این منظور طراحی شده است.

پس از صدور رای نهایی دادگاه چگونه باید اقدام کرد؟

با توجه به این‌که ارائه خدمات الکترونیک قضایی، خدمت جدیدی از سمت قوه قضائیه است، اقداماتی که پس از دریافت پیام باید انجام شود، برای بسیاری از افراد به چالشی بزرگ تبدیل شده است. از این رو در ادامه قصد داریم نحوه رویت متن پیام و اقدامات مربوطه پس از آن را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

مشاهده جزئیات پیام نهایی

پس از قرار گرفتن پیام نهایی در پنل کاربری فرد، از سمت قوه قضائیه پیامکی به شماره تلفن همراهی که هنگام ثبت نام در سامانه ثنا وارد شده است، ارسال می‌شود. این پیامک به منظور اطلاع فرد از حکم نهایی برای او ارسال می‌شود. پس از دریافت پیام از طرف قوه قضائیه، فرد باید مراحل زیر را طی کند:

 • مراجعه به سامانه عدل ایران یا سامانه ثنا
 • انتخاب بخش خدمات ویژه سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی
 • انتخاب سامانه ابلاغ در سامانه ثنا
 • کلیک بر روی مشاهده ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا (توجه داشته باشید که در این بخش معمولا چهار لینک قرار داده می‌شود که معمولا باید بر روی لینک سوم کلیک شود.)
 • اکنون با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور و انتخاب گزینه مرحله بعد، امکان ورود به این سامانه فراهم می‌شود.
 • در این مرحله اگر کاربری رمز عبور خود را فراموش کرده باشد، می‌تواند با کلیک بر روی گزینه مربوطه، رمز عبور موقت را به صورت پیامک دریافت کند.
 • در نهایت نیز رمز پویایی از سوی سامانه ثنا به شماره تلفنی که کاربر هنگام ثبت‌نام وارد کرده پیامک می‌شود. به این ترتیب ورود کاربر به سامانه نهایی می‌شود.

به این ترتیب امکان پیگیری پرونده قضایی و آگاهی از جزئیات مربوط به روند اجرایی پرونده قضایی آگاهی پیدا کند.

نکاتی که در خصوص رای نهایی صادر شده توسط قوه قضائیه باید بدانید

کاربران هنگام استفاده از سامانه ثنا برای مشاهده ابلاغیه قرار نهایی دادگاه بایستی به نکات زیر توجه کنند:

  • در پیامی که حاوی قرار نهایی است، نتیجه پرونده و رای قاضی نمایش داده نمی‌شود. بلکه مشاهده رای صادر شده تنها از طریق سامانه ثنا امکانپذیر است.
  • دریافت پیام قرار نهایی به این مفهوم است که قاضی تصمیم خود را در خصوص پرونده طرفین دعوی گرفته است. بنابراین تحقیقات در این خصوص به پایان رسیده است.
  • جهت مشاهده قرار نهایی دادگاه، ثبت نام در سامانه ثنا و داشتن نام کاربری و رمز عبور الزامی است. زیرا ثبت نام تمامی افرادی که در قوه قضائیه پرونده قضایی دارند الزامی است.
  • مراجعه حضوری برای آگاهی از نتیجه دادگاه و زمان دقیق اتمام رسیدگی به پرونده میسر نیست. زیرا روال رسیدگی به پرونده و رویت ابلاغیه و حتی مشاهده پیام نهایی تنها به صورت الکترونیکی امکانپذیر است.
  • در صورت فراموشی رمز عبور شخصی، اقدام برای دریافت رمز عبور موقت از طریق سامانه وجود دارد. این رمز عبور موقت نیز قابل تمدید است.
  • مضمون پیام قرار نهایی معمولا به صورت پیامی با عنوان در مورد پرونده ایکس قرار نهایی صادر شد، خواهد بود.

نتیجه گیری

در این مطلب نکاتی را در خصوص نحوه مشاهده رای نهایی در سامانه ثنا با شما عزیزان به اشتراک گذاشتیم. آگاهی از این نکات می‌تواند نقش موثری در پیگیری پرونده‌های قضایی به صورت الکترونیکی داشته باشد. زیرا با گسترش استفاده از دولت الکترونیک استفاده از تمامی خدمات قوه قضائیه صرفا با ثبت نام در سامانه ثنا و پیگیری موارد از طریق سامانه عدل ایران امکانپذیر است. این موضوع نیز در هر حالت به نفع کاربر است. زیرا نیاز به مراجعه حض.ری و صرف زمان و هزینه را به حداقل ممکن رسانده است.

برای امتیاز دادن کلیک کنید!
[تعداد نظر: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط