نویسنده: حامد اکبری، پژوهشگر سیاست‌گذاری دولت الکترونیک و اقتصاد استارت‌آپ‌ها

روزهای ابتدایی سال ۹۷، بعد از تعطیلات نوروز فرصت مناسبی بود تا به دور از هیاهو و ازدحام بانک ها و ترافیک خیابان ها، برای انجام چند فقره فعالیت بانکی به چند بانک مراجعه کنم که به عنوان یک شهروند و پژوهشگر حوزه دولت الکترونیک و حوزه فناوری های مالی Fintech) (، تجربه چند ساعته ام از حضور در شعب چند بانک پایتخت را با خواننده محترم و احتمالاً سایر سیاستگذاران و دلسوزان کشور به اشتراک می گذارم.

ضعف بانک‌ها در ارائه خدمات دیجیتالی

وظیفه این یادداشت اشاره به فرآیندهای ساده بانکی و تحلیل سطح خدمات رسانی بانکداری و دولت الکترونیک در ابتدای سال ۹۷ است. آنچه حیرت آور و محل نظر و تأمل جدی است عقب افتادگی و ناکارآمدی و ابهام و گیجی فرآیندهای بانک ها به عنوان یکی از پیشروترین حوزه ها در موضوع فناوری اطلاعات و بخش خصوصی است. دلیل این پیشرو بودن را می توان سودآور بودن مستقیم فعالیت های بانکی دانست که باعث شده بانک ها همواره در به روزرسانی خدمات، تجهیزات و سیاست ها خود مصمم و سریع باشند. جالب است بدانید که بانک ها جمعاً چند سرویس مشخص و محدود به شهروندان ارائه می دهند و مابقی ادمینستریشن بانکی، مسئول پشتیبانی از اجرا و ادامه فرآیندهای همان چند سرویس است. تحقیقات نگارنده نشان می دهد اعمال سیاست های مرتبط با الکترونیکی کردن و مجازی سازی شبکه بانکی کشور، بیشتر در حوزه های پشتیبانی و ادمینستریشن و مرتبط با داخل شبکه بانکی کشور است و هنوز این ظرفیت ها و بهینه سازی ها در ارتباط با مردم و مراجعین بانک فعال نشده و یا کمتر برآورده شده است.

حال آنکه منطق عمومی کارها در فضای فناوری اطلاعات و مجازی سازی، چندان با هم متفاوت نیست. آسیب شناسی و تحلیل چرایی این تفاوت سطح الکترونیکی شدن در قسمت های مختلف شبکه بانکی از وظایف این یادداشت خارج است ولی به اجمال می توان متوجه شد که آنچه برای بانک ها و شبکه بانکی سودآور بوده است یا از سودآوری بیشتر و مستقیمی برخوردار بوده در فضای ادمینستریشن بانکی دیده شده و بهینه سازی و الکترونیکی سازی و یا راهکارهای نوین بانکی در ارتباط با مراجعین بانکی گویی دهها سال از فضای عمومی شبکه بانکی عقب تر است.

البته فناوری های مالی موسوم به فین تک ها در رابطه با مشتریان بانک ها و شهروندان در قالب انواع اپلیکیشن های فناوری های مالی که از پیشرفت های بسیار زیاد و پرشتاب برخوردار بوده است که البته هم مطلوب است، از جمله کوشش های بخش خصوصی است.آنچه مسلم است اینست که بانک ها چندان تلاشی برای بهینه سازی خدمات  مرتبط با شهروندان و مشتریان خود نکرده اند و بخش خصوصی بواسطه کشف ظرفیت سودآوری که در فین تک ها و خدمات فناوری های مالی، اقدام به طراحی محصولات و خدمات مختلف بانکی و ارائه به شهروندان و دریافت هزینه این خدمات از مردم نموده است. به عبارت دیگر بانک ها جز در مواردی که توانسته اند سودآوری یا صرفه جویی مستقیم داشته باشند اقدام موثری برای استفاده از ظرفیت بانکداری الکترونیک انجام نداده  و بانکداری الکترونیک را به ثبت و ارتباط فعالیت های بانکی به صورت الکترونیکی تقلیل داده و خبری از بانکداری الکترونیک به معنای مورد توافق بین المللی نیست.

به عقیده نگارنده بانکداری الکترونیک، کل زنجیره ادمینستریشن و خدمات بانکی را شامل شده و هدف مشخص آن، غیر حضوری کردن اخذ و پشتیبانی خدمات بانکی است .

فرایند طاقت‌فرسا عملیات بانکی

و اما تجربه نگارنده از حضور در شعبات چند بانک: یکی از ساده ترین و فعالیت های مرسوم بانک ها که به نوعی فلسفه وجودی بانک و وجود شعبه در شهرها است و شبکه بانکی و خود بانک ها از آن سود مستقیم می برند، افتتاح حساب است. فرآیند افتتاح حساب و فعال کردن خدمات مرتبط با آن حساب، اعم از دریافت عابر بانک و فعال کردن خدمات موبایلی و اینترنتی آن به شرح زیر است که به صورت جزئی در بانک های مختلف با هم متفاوت  یا تقدم و تاخر آن به نوعی دیگر است.

شما برای افتتاح حساب می بایست در ساعت اداری به شعبه بانک مورد نظر مراجعه کرده و در صف قرار بگیرید و بعد از رسیدن نوبت خود تقاضای افتتاح حساب کنید. مدارک مورد نیاز و حداقل وجه لازم به شما اعلام می شود که در صورت همراه داشتن آنها می توانید فرآیند را آغاز کنید. لازم به ذکر است که اگر پول نقد همراه نداشته باشید می بایست از شعبه خارج شده و از عابر بانک پول نقد دریافت کرده و بازگردید و همچنین اگر مدارک مورد نیاز اعم از کارت ملی را همراه نداشته باشید به هیچ عنوان نمی توانید فرآیند افتتاح حساب را ادامه دهید. حتی اگر در همان بانک و حتی همان شعبه دارای حساب باشید !

به عنوان پژوهشگر دولت الکترونیک از همین دو مرحله می توانم نتایج زیادی بگیرم. اولاً اینکه شبکه بانکی و بانکداری الکترونیک به هیچ عنوان دارای مکانیسم احراز هویت و راستی آزمایی اطلاعات غیرحضوری نیست. ثانیاً سیاست های بانکی مشخصاً در مسیر ارائه و دریافت خدمات بانکی به صورت غیر حضوری مانع تراشی کرده است. این موضوع در لزوم ارائه اصل کارت ملی و وجه نقد کاملاً مشخص است. لازم به ذکر است که ادعای راستی آزمایی اطلاعات هویتی توسط وب سرویس های ثبت احوال در فرآیندهای بانکی محل تردید جدی است. دلیل این تردید این است که اگر امکان و ظرفیت دریافت اطلاعات هویتی افراد وجود داشت دیگر نیازی به تکمیل اطلاعات فرم ها درخواست افتتاح حساب و احراز هویت نبود. این فرم ها که قاعدتاً بنابر آیین نامه های بانکی و جزئی از فرآیندها می باشند به عناوین مختلف به اطلاعات شما نیاز داشته که می بایست همه فرم های مورد نظر را به دقت پر کنید. این اطلاعات اعم از نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، محل و زمان تولد، شماره سريال شناسنامه و کدملی و آدرس و کدپستی و تلفن و تلفن همراه است که به دفعات در چند فرم مختلف پر خواهید کرد که اگر وب سرویس از سمت ثبت احوال یا خود بانک یا مجموعه دیگری ارائه می شد این حجم از پر کردن بی فایده و تکراری اطلاعات در فرم های مختلف هیچ وجهی نداشت.

در بعضی از بانک ها برای احراز هویت و تایید آدرس شما این کارها متوقف به ارسال نامه بانک به آدرسی که ارائه می کنید است. در این روش بانک مورد نظر برای تائید آدرس شما یک پاکت در بسته نامه را به آدرس منزل شما که معلوم نیست اساساً چه فایده ای دارد و اگر فایده دارد چه تضمینی وجود دارد که مراجع بانک، آدرس واقعی منزل خودش را بدهد ارسال می کند.(نگارنده برای آزمایش این موضوع، آدرس جای دیگری را وارد کرده و هیچ مشکلی هم پیش نیامد !)
مرحله ارسال پاکت نامه و بازگرداندن آن توسط شما و تائید آدرس، ۲ یا ۳ روز کار شما را عقب می اندازد و اساساً بانکداری الکترونیک فرسنگ ها از هدف اصلی اش دور می کند.

مرحله بعد فرم های متعددی است که موضوعات مختلفی را پشتیبانی می کند و آنچنان در هم بر هم و پیچیده با رسم الخط ریز نوشته شده که یک جوان با سواد و مسلط هم نمی تواند به درستی از آن سر در بیاورد. همین موضوع باعث شده که کارمند پشت باجه بانک از آن فرم های مفصل چند قسمت مشخص را با دست نشان داده و شما پر می کنید و چند جای مشخص را نشان داده و شما امضاء می کنید و اساساً نه آن متن ها و تعهدات احتمالی مشخص است و نه امکان سردرآوردن از آنها وجود دارد که بیشتر کارمندان بانک به سادگی می گویند بقیه اش مهم نیست!

بعد از گرفتن وجه نقد از عابر بانک، می بایست برای واریز وجه به حساب، فیش نقدی پر شود که تا آن زمان که حساب باز نشده است اساساً معنی این فیش نقدی مغشوش است ولی به هر حال این هم ۲ فرم و قسمت های مختلف ورود اطلاعات و امضاهای گوناگون دارد.

مرحله بعد انتخاب وضعیت حساب بانکی شماست که توسط مسئول خدمات بانکی پرسیده می شود که مثلاً حساب شما مشمول سود باشد و یا در گروه جایزه و قرعه کشی قرار بگیرد که اگر توضیح مسئول بانک را بتوان درست متوجه شد بعد از انتخاب، برای درخواست یکی از آن وضعیت ها، دوباره فرم های جدید و اطلاعات تکراری و امضاهایی لازم است. اگر شما شماره شبای حساب و خدمات اس ام اس و همراه بانک نیاز داشته باشید دوباره فرم های دیگر و امضاهای دیگر.

و از همه حیرت آورتر اینکه اگر بخواهید حساب بانکی را مجهز به دسته چک کنید همه این مراحل از ابتدا و با نام حساب دیگری انجام می پذیرد و هیچکدام از فرم ها و اطلاعات پر شده در همین شعبه معتبر نیست، چه برسد به شعبه های دیگر !

در ادامه فیش واریز نقدی را به افتتاح کننده حساب می دهند که منطقاً ارزشی ندارد و می توان آن را دور انداخت ! اما شما نمی دانی که شماره شبا و یک کد دیگر بر روی آن نوشته شده است و می بایست از روی آن برای متصدی باجه بخوانید و او آن را در جایی وارد کند و می بایست خود شما هم یادداشت کنید و بعد از آن می توانید آن کاغذ را دور بیاندازید. البته آن کد شبا در گوشه ای گُم و آنچنان بی رنگ و لعاب نوشته شده است که با چشم غیرمسلح و ناآشنا چندان خواندنی نیست، بماند که شماره شبا یک عبارت ۲۶ کاراکتری است که در میانه آن تعداد زیادی صفر کنار هم نوشته شده که احتمال پرهیز از خطای شمارش صفرها و نوشتن صحیح آنها تقریباً محال است.

بعد از طی تمام این مراحل، متصدی باجه اقدام به صدور عابر بانک شما می کند و در این فاصله دفتر بزرگ قدیمی را می آورد و از شما می خواهد در یک جدول ریز، اسمتان را بنویسید و امضا کنید که عابر بانک را دریافت کردید، در صورتی که هنوز دریافت هم نکردید! نکته دیگر این است که شما در آن لیست اگر دشنام هم بنویسی و جای امضاء شکلکی هم بکشی مشکلی پیش نمی آید.(مجرب است!)

در مرحله آخر هم می بایست هر دو طرف یک برگه از وسط نصف شده را امضاء کنید که بنده آخرش هم متوجه نشدم بعد از حدود ۲۰ امضاء، این ۲ امضای پشت و روی یک کاغذ پاره به معنای واقعی کلمه چه حکمتی داشت؟!

مدعای اصلی نگارنده و این یادداشت در واقع عنایت به اتفاقات عجیب و غریبی هست که در این مسیر می افتد و بسیاری از آنها اصلاً معنایی ندارد و بسیاری دیگر قابل بهینه سازی است و تعدادی دیگر می بایست اصلاح شود. مثلاً شما با هیچ منطقی نمی بایست ۷ فرم تکراری را پر کنی که می توانی همه شان را غلط بنویسی و هیچ اتفاقی هم نیفتد. پس اساساً می توان فکری به حال این فرآیندها کرد.

 یا وقتی کسی قصد افتتاح حساب یا واریز پول دارد، نمی بایست این حجم از راستی آزمایی اطلاعات را طی کند و این مراحل می تواند به زمان های دیگر و بنا به شرایط استفاده از حساب برگردد.

نکته بسیار مهم این است که وقتی که جایی و اطلاعاتی را بانک از شما دریافت کرد و به رسمیت شناخت می تواند در جاهای دیگر هم به رسمیت بشناسد و حتی بانک های دیگر می توانند آن را به رسمیت بشناسند. مثلاً کسی که در یک بانک حساب دارد قاعدتاً هیچ کدام از این فرم ها را نمی بایست پر کند و یک وب سرویس از بانک صاحب حساب، برای افتتاح حساب جدید کافیست. این خدمت اساساً هزینه چندانی ندارد و هزینه کاغذهای مصرف شده می تواند به بانک خدمت دهنده تقدیم شود و حتی این رقم اندک را مشتریان بانک با کمال میل خواهند پرداخت.

 یا وقتی کسی کدملی دارد یعنی نام دارد، نام خانوادگی دارد، شماره شناسنامه دارد، نام پدر و محل صدور را هم دارد و اساساً هیچ دلیلی برای پر کردن اطلاعات دیگر وجود ندارد. امضاهای مختلف و متعدد هم وجهی ندارد و دست کم می تواند به انتهای تمام فرآیندها منتقل شده و همه با یک امضاء حل شود. حال آنکه این امضاء هم ارزش حقوقی ندارد و اگر شما این امضاء را متفاوت انجام بدهی مشکلی پیش نخواهد آمد. از چند کارمند بانک پرسیدم که این فرم ها به چه کار می آید، به صراحت گفتند در موضوع افتتاح حساب شخصی جاری بدون دسته چک هیچ ارزشی ندارد و بسیاری از اطلاعات وارد شده در فرم ها در هیچ زمانی مورد استفاده قرار نمی گیرد و اساساً به همین دلیل است که هیچکدام راستی آزمایی نمی شود.

نقش بخش خصوصی در تسریع خدمات دیجیتالی

تجربه شتابان و موفق فین تک ها، یعنی فناوری های خلاقانه مالی و بانکی که توسط بخش خصوصی بین شبکه بانکی و مردم قرار گرفته نکته های ارزشمندی را در موضوع خدمات بانکی گوشزد می کند.

اولاً اینکه هر کجا شبکه بانکی اطلاعات پایه و اجازه فعالیت به بخش خصوصی بدهد، بخش خصوصی با خلاقیت خود، محصولی دارای ارزش افزوده طراحی کرده و با سرمایه گذاری قابل قبول، خدمات ارائه کرده و هزینه اش را به راحتی از مردم دریافت می کند.

ثانیاً هر جا دولت و در اینجا نهاد تنظیم گر یعنی بانک مرکزی، در تحمیل فرآیندها نقشی ندارند واجازه فعالیت به بخش خصوصی می دهند، بخش خصوصی با بهسازی فرآیندها بسیاری از مسیرهای اخذ خدمت را کوتاه کرده و خدمات غیرحضوری و غالباً موبایلی خوبی به جامعه ارائه می دهند.

ثالثاً هر جا که بار فعالیت ها به دوش مردم نیست و در داخل ادمینستریشن بانکی و دولتی انجام می شود، مسوولین به فکر بهسازی و حذف موارد غیر لازم می افتند.

یقیناً اگر این حجم از فرم ها و امضاء ها و وارد کردن اطلاعات به جای مردم پشت باجه بر دوش کارمندان بانک بود، به صورت منطقی و طبیعی، بسیاری از فرآیندهای غیر لازم و بی معنایی که در طی یادداشت طرح شد، به سمت حذف شدن و بهینه شدن پیش می رفت و بسیاری از دیتاها و اطلاعات با همکاری و ارتباط اطلاعاتی و تجارت داده ها بین ارکان جامعه انجام شده و حجم، زمان و هزینه فرآیندها بسیار کاهش پیدا می کرد.

به عنوان نتیجه گیری می توان لزوم وجود رگ تک ها و شرکت هایی که خدمات احراز هویت و هویت مجازی و راستی آزمایی اطلاعات و گارانتی اطلاعات را ارائه می دهند را مطرح کرد و به عنوان یک سیاست خلاقانه می توان جابجا کردن خودکارها از جلوی باجه و نزد مردم به پشت باجه و نزد کارمند بانک را پیشنهاد کرد.

بدیهی است که بانک ها به سرعت به فکر ساماندهی و راستی آزمایی و ثبت و به رسمیت شناختن و استفاده از داده ها و اطلاعاتی که در طی فرایندهای بانکی بدست آورده اند خواهند افتاد.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه